PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Pierwsze rozstrzygnięcie w sprawie reprywatyzacji w Warszawie możliwe w lipcu

  • Autor: PAP
  • 19 cze 2017 07:05

Pierwsze rozstrzygnięcie w sprawie reprywatyzacji w Warszawie możliwe w lipcu fot. Fotolia

Pierwsze rozstrzygnięcie w sprawie reprywatyzacji w Warszawie możliwe będzie już w lipcu - uważa członek komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji Sebastian Kaleta. Jego zdaniem prezydent Warszawy, nie chcąc stawić się przed komisją, stawia się ponad porządkiem prawnym obowiązującym w Polsce.

REKLAMA

"Wydaje mi się, że jest szansa, aby nastąpiło ono (rozstrzygnięcie - PAP) już w lipcu, w zakresie pierwszej sprawy, czyli gimnazjum na Twardej" - powiedział w sobotę Kaleta w TVP Info, pytany o to, kiedy jego zdaniem możliwe jest pierwsze rozstrzygnięcie w sprawie warszawskich reprywatyzacji.

Dodał, że przed komisją jest ogromna praca, gdyż decyzje zwrotu nieruchomości w Warszawie wydawano przez 27 lat. "Mamy już opracowane pewne schematy działania, aby badać sprawnie, efektywnie te decyzje zwrotowe i dlatego mam nadzieję, że na każdej z rozpraw (...) będziemy mogli wydać rozstrzygnięcie" - powiedział Kaleta.

Członek komisji powiedział, że wszystkie elementy związane z przygotowaniem rozprawy administracyjnej w pierwszej sprawie są realizowane.

"Pani prezydent (Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz) powiedziała, że wyśle swojego przedstawiciela. (...) Pani prezydent przekazuje dokumenty. Tylko jedno jest sprzeczne z tym całym podejściem, że ona osobiście nie przyjdzie. Nie może być tak, że jedna osoba stawia się ponad porządkiem prawnym, który obowiązuje w Polsce. Tym bardziej, że jest to zobowiązaniem pani prezydent wobec wyborców, by nawet jeśli komisja weryfikacyjna będzie miała wątpliwości, co do podejmowanych przez nią decyzji, te decyzje tłumaczyć" - ocenił Kaleta.

Dodał, że przesłuchanie prezydent Warszawy przez komisję, wysłuchanie jej stanowiska, będzie miało wymiar symboliczny. "Jest prezydent, w którego imieniu urzędnicy ratusza wydają decyzje, i to odpowiedzialnością prezydenta jest, aby publicznie mówić o tych decyzjach, by publicznie wskazywać informacje z tych postępowań" - powiedział Kaleta.

Przypomniał, że w pierwszej sprawie, którą zajmie się komisja, czyli reprywatyzacji gimnazjum przy ulicy Twardej w Warszawie, prezydent Warszawy wypowiadała się dla mediów trzy lata temu, kiedy decyzje były wydawane. Jego zdaniem oznacza to, że miała bezpośrednią wiedzę o tym, jak wygląda ten proces reprywatyzacyjny i jest najważniejszą osobą, która powinna takie informacje jako organ administracji przekazać komisji.

Kaleta przypomniał, że w ostatnich dniach komisja wybrała pierwszych siedem spraw, którymi chce się zająć w procesie weryfikacyjnym. Każda z tych spraw będzie badana osobno. "Nie badamy całej puli wszystkich decyzji, tylko każda decyzja, tak jak w każdym innym postępowaniu administracyjnym, jest badana jako jednostkowa" - podkreślił.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA