PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

PIH przeciwko przerzuceniu kosztów opłat interchange na klientów

  • dlahandlu.pl
  • 02 lip 2012 08:48

Polska Izba Handlu wyraża zdecydowany sprzeciw wobec rozwiązań proponowanych przez Resort Finansów, który w drodze nowej ustawy zawyżone opłaty interchange planuje przerzucić na konsumenta.

REKLAMA

- To oburzające i całkowicie niezrozumiałe dla nas posunięcie resortu - komentuje Waldemar Nowakowski, prezes zarządu Polskiej Izby Handlu, przewodniczący Komitetu Handlu przy KIG, który od początku postulował potrzebę prawnego uregulowania kwestii zawyżonych prowizji za opłaty kartami.

- Po wielu miesiącach wspólnych wysiłków zjednoczonych reprezentantów przedsiębiorców i w przeddzień decydującego rozwiązania problemu z porozumieniem ws. obniżenia interchange resort bezpośrednio odpowiedzialny za tę sytuację występuje w interesie operatorów kart płatniczych, a przeciwko konsumentowi - taki obrót sprawy jest dla nas nie do przyjęcia - stwierdza Nowakowski.

Sprawa jest tym bardziej kontrowersyjna, że w marcu br. Komitet Handlu zwrócił się bezpośrednio do Ministra Finansów z prośbą o wsparcie porozumienia ws. obniżenia stawek za obsługę kart, a w przypadku jego braku - narzucenia rozwiązania ustawowego.

- Nie o takie jednak rozwiązanie nam chodziło - mówi przewodniczący Komitetu. - Od początku działaliśmy w interesie nie tylko sprzedawców, ale także konsumenta, podkreślaliśmy wielokrotnie, że jest dla nas istotne, by w Polsce rozwijały się nowoczesne systemy płatności i nowoczesny handel, co jest wciąż skutecznie hamowane zawyżonymi bezpodstawnie daninami dla operatorów kart. Przedstawiciele Ministerstwa Finansów odwrócili się plecami nie tylko do przedsiębiorców, ale przede wszystkim do obywateli, klientów, konsumentów - czyżby po to, by nie burzyć doskonałego interesu, jaki co roku generuje duopol Visa-MasterCard naszym kosztem? - pyta Nowakowski.

W zaistniałej sytuacji Polska Izba Handlu, członek Komitetu Handlu przy KIG rozważa wprowadzenie obywatelskiego projektu ustawy, która chroniłaby przede wszystkim konsumenta, wspierała rozwój transakcji bezgotówkowych i umożliwiała dostęp do nich zarówno sprzedawcom, jak i klientom punktów handlowych.

- Rozumiemy, że nikt nie lubi pozbawiać się darmowego zysku, szczególnie jeśli mówimy o miliardach złotych. Trzeba jednak przyznać, że jest to jedyne wyjście, jeśli chcemy stać się nowoczesną gospodarką traktowaną na równi z gospodarkami europejskimi - komentuje Nowakowski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA