PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Planowanie przestrzenne motorem rozwoju miast i regionów

  • Property News
  • 27 wrz 2013 09:55

Planowanie przestrzenne motorem rozwoju miast i regionów

Zaplanowanie dobrej przestrzeni miejskiej wymaga aktywności gmin w uchwalaniu planów zagospodarowania przestrzennego. Jednak niełatwo zadowolić wszystkich autorów tworzenia nowoczesnej przestrzeni miejskiej, bo ci, którzy chcą sprzedać grunt, często oczekują tego, by można go było maksymalnie zabudować. Tymczasem przy planowaniu przestrzennym raczej trzeba myśleć o otwartych przestrzeniach - takie m.in. wnioski płyną z debaty „Atrakcyjność inwestycyjna miast i regionów Polski", która odbyła się podczas tegorocznej konferencji Property Forum.

REKLAMA

O tym, że współpraca samorządu z deweloperami sprzyja rozwojowi miasta i regionu przekonywał m.in. wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz. Bardzo ważnym jej elementem są plany zagospodarowania przestrzennego.

- Plan musi uwzględniać interesy osób mieszkających na danym terenie i określać przestrzeń publiczną. Tymczasem często ci, którzy sprzedają grunty, mówiąc o przestrzeni publicznej, mają na myśli maksymalne wykorzystanie terenu, a przy planowaniu przestrzennym raczej trzeba myśleć o otwartych przestrzeniach. Te interesy nie zawsze są zbieżne, stąd bierze się wrażenie, że gminy nie są zbyt chętne do uchwalania planów. A tak naprawdę nie są skłonne do tego, by z hektara wyciągnąć maksymalny zysk dla sprzedającego - tłumaczył Jacek Wojciechowicz.

Warszawa dogaduje się z deweloperami

Dodał, że jest to proces szczególnie trudny w dużych miastach, zwłaszcza gdy dotyczy terenu, na którym mieszka kilkadziesiąt tysięcy ludzi.

Podkreślił jednocześnie, że dzisiaj gminy, które mają tereny objęte planem zagospodarowania w 30-50 procentach, są teoretycznie bankrutami.

- Gdyby do tych gmin przyszli mieszkańcy po odszkodowania za zajęte tereny, choćby pod drogi, to samorządy te na 90 proc. nie byłyby w stanie ich wypłacić. Oczywiście ludzie nie przychodzą i chwała im za to - stwierdził wiceprezydent.

Dodał, że deweloperzy nie powinni bez uzgodnienia z władzami miasta budować mieszkań w miejscach dla siebie wygodnych, bo często ich osiedla nie są dla samorządu korzystne. Dlatego potrzebna jest współpraca obu stron.

Przykładem takiej dobrej współpracy samorządu z deweloperami jest warszawski eksperyment w Chrzanowie, rolniczej części Bemowa. Pierwszy etap inwestycji dotyczy budowy trzech tysięcy mieszkań. Polski Związek Firm Deweloperskich podpisał z władzami stolicy porozumienie o m.in. zagospodarowaniu przestrzennym tego terenu.

- Warszawa się rozrasta i potrzebuje nowych mieszkań, dlatego uznaliśmy, że należy z władzami miasta uzgodnić pewne punkty wspólne. Dzięki temu osiągniemy optymalne warunki do inwestowania - mówił Wojciech Okoński, prezes zarządu Robyg SA i honorowy prezes Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

IX EUROPEJSKI KONGRES GOSPODARCZY

10-12 maja 2017 • Katowice • Międzynarodowe Centrum Kongresowe i Spodek

  • dailcooper 2013-09-27 10:47:55
    wszyscy mówią, że jest potrzeba tworzenia planów. a przecież wiadomo, że wszyscy wolą opierać inwestycje na decyzjach WZ ...


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA