PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Podatek bankowy może zwiększyć marże na rynku kredytów korporacyjnych

  • Autor: PAP
  • 04 gru 2015 13:47

Podatek bankowy może zwiększyć marże na rynku kredytów korporacyjnych Fot. Fotolia

Wprowadzenie podatku bankowego nie powinno wpłynąć na obniżenie oprocentowania lokat bankowych, zwiększyć się mogą marże na rynku kredytów korporacyjnych - napisano w uzasadnieniu do projektu ustawy.

REKLAMA

W czwartek PiS złożył projekt ustawy o podatku od niektórych instytucji finansowych, a w piątek projekt ten został upubliczniony na stronach internetowych Sejmu.

"Banki konkurują obecnie o pieniądze depozytariuszy i wobec tego trudno oczekiwać, że w związku z wprowadzeniem podatku bankowego będą obniżać oprocentowanie lokat" - oceniono w uzasadnieniu projektu ustawy.

"Odmiennie sytuacja kształtuje się w przypadku kredytobiorców. W tym przypadku należy oczekiwać zwiększenia marży na rynku kredytów korporacyjnych" - dodano.

Dodano jednak, że podatek od sum bilansowych instytucji finansowych jest de facto podatkiem majątkowym, więc przerzucenie podatku na klientów "nie powinno mieć miejsca".

W uzasadnieniu napisano, że "podwyżka co do zasady nie będzie dotyczyć umów zawartych przed dniem wejścia w życie ustawy".

"Wobec powyższego uprawnione jest twierdzenie, że proponowany podatek w przypadku banków w pierwszej kolejności zmniejszy rentowność banków" - napisano w uzasadnieniu.

"Zamiar przeniesienia podatku na klientów banków będzie ograniczony istniejącą konkurencją na rynku, aktywnymi działaniami UOKiK, oraz istniejącymi i proponowanymi w projekcie (art. 16) rozwiązaniami prawnymi" - dodano.

Szacowane wpływy z podatku od instytucji finansowych w 2016 roku wyniosą 6,5-7 mld zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA