PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

POHiD wysyła memorandum w sprawie ograniczenia handlu w niedziele do Marszałek Sejmu

  • Autor: propertynews.pl
  • 04 cze 2013 13:16

Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji (POHiD) informuje, że wystosowała do Marszałek Sejmu RP „Memorandum w sprawie ograniczenia czasu pracy handlu w niedzielę".

REKLAMA

W memorandum POHiD podkreśla, że posunięcie takie mieć będzie negatywne następstwa nie tylko dla sektora dystrybucji, ale i dla sektorów produkcji i usług. W sposób oczywisty skrócenie czasu pracy handlu zmniejszy też zapotrzebowanie na pracę, co oznacza utratę kilkudziesięciu tysięcy miejsc pracy w handlu (szacuje to na od 25 do 40 tysięcy stanowisk) oraz porównywalną ilość miejsc pracy w otoczeniu gospodarczym handlu.

Argumentuje, że przenoszenie rozwiązań (aktualnie liberalizowanych) z krajów o wyższym poziomie rozwoju oraz w mniejszym stopniu zależnych od rynku wewnętrznego niż Polska, to działanie przeciwko modernizacji gospodarki i jej konkurencyjności. Dowodzi też, że teza o tym, iż zakupy w sobotę mogą skompensować zamknięcie sklepów w niedzielę jest po prostu nieprawdziwa, gdyż rzeczona kompensata dotyczy ok 15% zakupów niedzielnych. Powoduje to stratę obrotów w wysokości 4-12% w sieciach handlowych i nawet 17% w przypadku centrów handlowych.

POHiD uważa, że pozbawienie sektora handlu 1/7 czasu pracy, który jest dla niego podstawowym zasobem ekonomicznym, jest ekonomicznie szkodliwe i może spowodować szybkie wejście Polski w recesję, której - m.in. dzięki silnemu handlowi wewnętrznemu - udało się dotąd uniknąć.

Twierdzi też, że prospołeczne „przyzwolenie" na pracę w niedzielę firm rodzinnych (nie zatrudniających), jest po prostu mistyfikacją i to wątpliwą etycznie - większość firm tzw. kupieckich funkcjonuje w sieciach integrujących je franczyzowo lub w podobny sposób (mówimy o ponad 43 tys. sklepów), zaś pozostałe to w większości firmy mikro, które generują ok. 5% wartości sprzedaży całego sektora.

Podobnie wątpliwe etycznie są zdaniem POHiD-u argumenty mówiące o daniu rodzinom handlowców czasu dla siebie, nie troszcząc się o to, że kilkadziesiąt tysięcy tych rodzin straci źródło utrzymania - jest to równie nieodpowiedzialne społecznie jak szkodliwe ekonomicznie.

POHiD podtrzymuje w ten sposób swą zdecydowanie krytyczną opinię wobec zaproponowanych zmian Kodeksu Pracy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • Michal Biszkowiecki 2013-06-05 12:03:04
    A Inspekcja Pracy, a Kościół, a Rzecznik Praw Obywatelskich - nie maja nic do powiedzenia w sprawie prawa do wypoczynku i wychowania dzieci ?

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA