PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Polityka drugiej szansy

  • Autor: propertynews.pl
  • 22 lip 2016 09:55

Polityka drugiej szansy Fot. Shutterstock/Propertynews.pl

Prawo restrukturyzacyjne już jest. Czy czeka nas rewolucja w umowach najmu?

REKLAMA

Nowa ustawa Prawo restrukturyzacyjne weszła w życie 1 stycznia 2016 r. Polityka drugiej szansy, bo tak nazywane są założenia tej ustawy, została wymyślona w Stanach Zjednoczonych 40 lat temu i od tamtej pory stosowana jest także w krajach europejskich - w Holandii czy Wielkiej Brytanii. - Założenie jest takie, że bardziej opłacalne jest, aby firma się zrestrukturyzowała i nadal działała, zasilając budżet, niż aby pozwolić ją zlikwidować – mówi Adam Miłosz, Partner kancelarii Galt. Jak dodaje, firmy zdają sobie też sprawę, że część ich kontrahentów może popaść w kłopoty, co w konsekwencji może uderzyć w nich samych. - Ryzyko warto więc podjąć, choć restrukturyzacja nie zawsze się udaje – podkreśla Adam Miłosz.

Środowiska biznesowe są zgodne - ta zmiana była koniecznością. Dlaczego? Bo poprzednie przepisy nie działały. Liczby mówią same za siebie: w poprzednich latach w skali całego kraju stwierdzano 86 proc. upadłości likwidacyjnych, a jedynie 14 proc. układowych. W dodatku tylko 3 proc. z nich kończyło się zawarciem układu. Na dodatek postępowanie naprawcze nie działało w ogóle. Czy nowe prawo zmieni dotychczasowe statystyki? Z odpowiedzią trzeba będzie trochę poczekać. - W całym kraju złożono już kilkanaście postępowań w sprawie wszczęcia postępowania sanacyjnego. To jak nowe przepisy sprawdzą się w praktyce, będzie można najwcześniej powiedzieć za około dwa lata - bo przez ten czas powstanie orzecznictwo. – wyjaśnia Adam Miłosz. Jak znowelizowana ustawa odnosi się do branży nieruchomości?

 O co chodzi?

Znowelizowana ustawa Prawo restrukturyzacyjne, wprowadza cztery główne typy postępowań restrukturyzacyjnych, przeznaczonych dla dłużników w różnym stopniu niewypłacalnych lub zagrożonych niewypłacalnością. Zakres ochrony czy też przywilejów jest różny, w zależności od tego, jaki typ restrukturyzacji wybrał dłużnik. Oto przykłady.

Dłużnik (najemca centrum handlowego) nie zapłacił czynszu najmu za grudzień 2015 r. i styczeń 2016 r. za lokal wynajmowany w galerii handlowej, w którym prowadził działalność gospodarczą. Wynajmujący na tej podstawie planuje wypowiedzieć mu umowę najmu. Tymczasem 1 lutego 2016 r. sąd otworzył wobec dłużnika postępowanie układowe. W tej sytuacji po 1 lutego wynajmujący nie może już wypowiedzieć umowy najmu powołując się na brak zapłaty czynszu należnego za okres przed tą datą, chyba że rada wierzycieli wyrazi na to zgodę.

  • 1
  • 2


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA