PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Polityka drugiej szansy

  • Autor: propertynews.pl
  • 22 lip 2016 09:55

Polityka drugiej szansy Fot. Shutterstock/Propertynews.pl

Prawo restrukturyzacyjne już jest. Czy czeka nas rewolucja w umowach najmu?

REKLAMA

Nowa ustawa Prawo restrukturyzacyjne weszła w życie 1 stycznia 2016 r. Polityka drugiej szansy, bo tak nazywane są założenia tej ustawy, została wymyślona w Stanach Zjednoczonych 40 lat temu i od tamtej pory stosowana jest także w krajach europejskich - w Holandii czy Wielkiej Brytanii. - Założenie jest takie, że bardziej opłacalne jest, aby firma się zrestrukturyzowała i nadal działała, zasilając budżet, niż aby pozwolić ją zlikwidować – mówi Adam Miłosz, Partner kancelarii Galt. Jak dodaje, firmy zdają sobie też sprawę, że część ich kontrahentów może popaść w kłopoty, co w konsekwencji może uderzyć w nich samych. - Ryzyko warto więc podjąć, choć restrukturyzacja nie zawsze się udaje – podkreśla Adam Miłosz.

Środowiska biznesowe są zgodne - ta zmiana była koniecznością. Dlaczego? Bo poprzednie przepisy nie działały. Liczby mówią same za siebie: w poprzednich latach w skali całego kraju stwierdzano 86 proc. upadłości likwidacyjnych, a jedynie 14 proc. układowych. W dodatku tylko 3 proc. z nich kończyło się zawarciem układu. Na dodatek postępowanie naprawcze nie działało w ogóle. Czy nowe prawo zmieni dotychczasowe statystyki? Z odpowiedzią trzeba będzie trochę poczekać. - W całym kraju złożono już kilkanaście postępowań w sprawie wszczęcia postępowania sanacyjnego. To jak nowe przepisy sprawdzą się w praktyce, będzie można najwcześniej powiedzieć za około dwa lata - bo przez ten czas powstanie orzecznictwo. – wyjaśnia Adam Miłosz. Jak znowelizowana ustawa odnosi się do branży nieruchomości?

 O co chodzi?

Znowelizowana ustawa Prawo restrukturyzacyjne, wprowadza cztery główne typy postępowań restrukturyzacyjnych, przeznaczonych dla dłużników w różnym stopniu niewypłacalnych lub zagrożonych niewypłacalnością. Zakres ochrony czy też przywilejów jest różny, w zależności od tego, jaki typ restrukturyzacji wybrał dłużnik. Oto przykłady.

Dłużnik (najemca centrum handlowego) nie zapłacił czynszu najmu za grudzień 2015 r. i styczeń 2016 r. za lokal wynajmowany w galerii handlowej, w którym prowadził działalność gospodarczą. Wynajmujący na tej podstawie planuje wypowiedzieć mu umowę najmu. Tymczasem 1 lutego 2016 r. sąd otworzył wobec dłużnika postępowanie układowe. W tej sytuacji po 1 lutego wynajmujący nie może już wypowiedzieć umowy najmu powołując się na brak zapłaty czynszu należnego za okres przed tą datą, chyba że rada wierzycieli wyrazi na to zgodę.

  • 1
  • 2


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA