PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Powstała rada społeczna przy komisji ds. reprywatyzacji

  • Autor: PAP
  • 26 maj 2017 14:06

Powstała rada społeczna przy komisji ds. reprywatyzacji Fot. Fotolia

Działacze ruchów lokatorskich, które walczyły z "dziką reprywatyzacją" w stolicy, zostali powołani do 9-osobowej Rady Społecznej - organu opiniodawczego komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji. Akty powołania wręczył w piątek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

REKLAMA

"W skład Rady Społecznej wchodzą przedstawiciele organizacji społecznych, którzy na przestrzeni ostatni lat odgrywali bardzo ważną rolę w procesie domagania się elementarnej przyzwoitości, w przestrzeganiu prawa przez władze Warszawy, przez poszczególne instytucji państwa polskiego, które w tej sprawie mają wiele zaniechań na sumieniu" - powiedział Ziobro. Dodał, że organizacje te realnie wspierały też ofiary "dzikiej, bezwzględnej prywatyzacji".

W skład Rady weszli: Anna Amsterdamska (Stowarzyszenie Właścicieli Lokali), Ewa Andruszkiewicz (Warszawskie Stowarzyszenie Lokatorów), Robert Andrzejewski (Stowarzyszenie Mieszkańców Kamienicy Hoża 27a), Oskar Hejka (Warszawiak Na Swoim), Marek Jasiński (Komitet Obrony Lokatorów), Weronika Kubas (Komitet Obrony Lokatorów), Iwona Łukasik (Kancelaria Sprawiedliwości Społecznej), Katarzyna Matuszewska (Warszawskie Stowarzyszenie Lokatorów) i Jan Popławski (Miasto Jest Nasze).

"To były lata nieprawdopodobnych upokorzeń, nie tyle przez czyścicieli kamienic, ile przez wszystkie instytucje państwowe. To jest taki moment, kiedy czuję, że oddawana nam jest ta godność, która została nam ukradziona" - powiedziała Andruszkiewicz, która współpracowała z Jolantą Brzeską (okoliczności jej niewyjaśnionej śmierci bada prokuratura).

Dodała, że zdobyta przez m.in. jej stowarzyszenie wiedza powinna zostać wykorzystana do "przywrócenia normalności w życiu miasta". "My, lokatorzy śledczy, prowadziliśmy przez wiele lat śledztwa prywatne. Mimo że nie dopuszczano nas do żadnej dokumentacji, nie byliśmy nigdy stroną, odmawiano nam nawet (uzyskania - PAP) uzasadnienia odmowy wszczęcia postępowania, to jednak zdołaliśmy zdobyć i wiedzę i dokumenty. Mam nadzieję, że będzie ona przydatna w pracach komisji" - oświadczyła Andruszkiewicz.

Wszystkie największe organizacje warszawskie, które walczyły z reprywatyzacją, mają swoich przedstawicieli w radzie - podkreślał przewodniczący komisji weryfikacyjnej, wiceszef MS Patryk Jaki. Dodał, że rada będzie brała udział we wszystkich rozprawach. Będzie opiniowała projekt każdej decyzji komisji. Jej członkowie mają też prawo zgłaszać wnioski do komisji, którymi nieruchomościami w pierwszej kolejności powinna się zająć.

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA