PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Prawo od nowa - przeczytaj relację z sesji na Property Forum

  • Autor: Aneta Wieczorek-Hodyra
  • 01 paź 2015 15:22

Prawo od nowa - przeczytaj relację z sesji na Property Forum Uczestnicy sesji „Prawo od nowa – co najbardziej przeszkadza w biznesie deweloperskim?” Property Forum 2015

Brak planu zagospodarowania przestrzennego i nieprecyzyjne przepisy to największe problemy, z jakimi muszą się zmagać deweloperzy – uznali uczestnicy sesji „Prawo od nowa – co najbardziej przeszkadza w biznesie deweloperskim?” podczas Property Forum 2015. Zapraszamy do zapoznania się z relacją z dyskusji.

REKLAMA

Deweloperzy muszą się zmagać z wieloma problemami podczas realizacji inwestycji. Jednym z najbardziej istotnych dla powodzenia lub fiaska inwestycji jest długotrwały proces tworzenia planu zagospodarowania przestrzennego.

- Czas jest podstawowym problemem. Fakt, że w wielu przypadkach tego planu nadal nie ma, jest chyba najlepszym dowodem – przyznaje Sławomir Lisiecki, partner Galt. - Prace nad planami mogą wstrzymywać banalne problemy, np. brak odpowiedniego oprogramowania w urzędach miasta.

Innym powodem opóźnień w przyjęciach planu zagospodarowania przestrzennego są spekulacyjne zabiegi właścicieli działek, którzy występowali o „wuzetki” jedynie po to, by podnieść wartość gruntu. Po uchwaleniu planu, którego zagospodarowanie jest inne niż w „wuzetce”, można wystąpić o odszkodowanie. W konsekwencji wiele miast, w trosce o swoje budżety, preferuje odłożenie prac nad planem w czasie.

Kolejnym wskazanym podczas dyskusji problemem jest niejasna interpretacja planów.

- Częstym problemem jest np. wyrysowana linia zabudowy, kwestia użytkowania podstawowego i dodatkowego, które nie są jednoznaczne – wylicza Sławomir Lisiecki.

Z innej perspektywy na problemy prawne związane z realizacją inwestycji patrzą instytucje finansowe.

- Banki przyglądają się temu procesowi bardzo szczegółowo, ale mają ułatwione zadanie. W chwili podpisania umowy kredytowej bank ma do czynienia z zakończoną procedurą administracyjną łącznie z podpisaną umową o generalne wykonawstwo, pierwszymi umowami najmu lub sprzedaży. Weryfikacja w tego typu przypadkach jest więc stosunkowo prosta – mówi Michał Sternicki, dyrektor generalny Aereal Bank AG. – Inaczej jest w przypadku np. rozbudowy istniejącego biurowca, magazynu czy centrum handlowego. Projekty, które powstawały 20 czy 25 lat temu mogą w obecnej chwili spełniać zupełnie inne funkcje, niż te pierwotne. Zmiany prawa w okresie ostatnich 20 lat były tak dynamiczne, że często plany, na których projekt powstawał, są już nieaktualne.

Co z uchyleniem obowiązującego planu zagospodarowania?

Kiedy plan jest już gotowy, pojawia się jeszcze jeden problem, który przeszkadza w prowadzeniu biznesu deweloperskiego.

  • 1
  • 2


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA