PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Prawo od nowa - przeczytaj relację z sesji na Property Forum

  • Autor: Aneta Wieczorek-Hodyra
  • 01 paź 2015 15:22

Prawo od nowa - przeczytaj relację z sesji na Property Forum Uczestnicy sesji „Prawo od nowa – co najbardziej przeszkadza w biznesie deweloperskim?” Property Forum 2015

Brak planu zagospodarowania przestrzennego i nieprecyzyjne przepisy to największe problemy, z jakimi muszą się zmagać deweloperzy – uznali uczestnicy sesji „Prawo od nowa – co najbardziej przeszkadza w biznesie deweloperskim?” podczas Property Forum 2015. Zapraszamy do zapoznania się z relacją z dyskusji.

REKLAMA

Deweloperzy muszą się zmagać z wieloma problemami podczas realizacji inwestycji. Jednym z najbardziej istotnych dla powodzenia lub fiaska inwestycji jest długotrwały proces tworzenia planu zagospodarowania przestrzennego.

- Czas jest podstawowym problemem. Fakt, że w wielu przypadkach tego planu nadal nie ma, jest chyba najlepszym dowodem – przyznaje Sławomir Lisiecki, partner Galt. - Prace nad planami mogą wstrzymywać banalne problemy, np. brak odpowiedniego oprogramowania w urzędach miasta.

Innym powodem opóźnień w przyjęciach planu zagospodarowania przestrzennego są spekulacyjne zabiegi właścicieli działek, którzy występowali o „wuzetki” jedynie po to, by podnieść wartość gruntu. Po uchwaleniu planu, którego zagospodarowanie jest inne niż w „wuzetce”, można wystąpić o odszkodowanie. W konsekwencji wiele miast, w trosce o swoje budżety, preferuje odłożenie prac nad planem w czasie.

Kolejnym wskazanym podczas dyskusji problemem jest niejasna interpretacja planów.

- Częstym problemem jest np. wyrysowana linia zabudowy, kwestia użytkowania podstawowego i dodatkowego, które nie są jednoznaczne – wylicza Sławomir Lisiecki.

Z innej perspektywy na problemy prawne związane z realizacją inwestycji patrzą instytucje finansowe.

- Banki przyglądają się temu procesowi bardzo szczegółowo, ale mają ułatwione zadanie. W chwili podpisania umowy kredytowej bank ma do czynienia z zakończoną procedurą administracyjną łącznie z podpisaną umową o generalne wykonawstwo, pierwszymi umowami najmu lub sprzedaży. Weryfikacja w tego typu przypadkach jest więc stosunkowo prosta – mówi Michał Sternicki, dyrektor generalny Aereal Bank AG. – Inaczej jest w przypadku np. rozbudowy istniejącego biurowca, magazynu czy centrum handlowego. Projekty, które powstawały 20 czy 25 lat temu mogą w obecnej chwili spełniać zupełnie inne funkcje, niż te pierwotne. Zmiany prawa w okresie ostatnich 20 lat były tak dynamiczne, że często plany, na których projekt powstawał, są już nieaktualne.

Co z uchyleniem obowiązującego planu zagospodarowania?

Kiedy plan jest już gotowy, pojawia się jeszcze jeden problem, który przeszkadza w prowadzeniu biznesu deweloperskiego.

  • 1
  • 2

IX EUROPEJSKI KONGRES GOSPODARCZY

10-12 maja 2017 • Katowice • Międzynarodowe Centrum Kongresowe i Spodek


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA