PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Projekt kodeksu budowlanego gotowy w 2014 roku

  • Autor: PAP
  • 30 sty 2013 07:32

W październiku 2014 r. gotowy ma być projekt kodeksu budowlanego - poinformował we wtorek w Poznaniu wiceminister transportu Janusz Żbik. Jeszcze w bieżącym roku nastąpić mają zmiany w Prawie budowlanym, ułatwiające m.in. uzyskanie pozwolenia na budowę.

REKLAMA

Jak poinformował we wtorek na konferencji prasowej Janusz Żbik, przygotowanie do października 2014 r. projektu kodeksu budowlanego możliwi uchwalenie go jeszcze w tej kadencji. Nad zebraniem przepisów regulujących proces inwestycyjno-budowlany w jednym akcie prawnym pracuje Komisja Kodyfikacyjna Prawa Budowlanego. "Będziemy mieli jeszcze rok, by przeprowadzić go przez Sejm i uchwalić nowy kodeks budowlany" - powiedział.

Pierwsze posiedzenie komisji odbyło się w październiku ub. roku. Obecnie przepisy dotyczące budownictwa znajdują się w kilkunastu ustawach i kilkudziesięciu rozporządzeniach wydanych przez różne resorty. Teraz będą one przeanalizowane i - jak zapowiada resort - zostaną zapisane w jednym akcie prawnym.

Wiceminister poinformował, że jeszcze w tym roku ma nastąpić nowelizacja Prawa budowlanego.

"Szczególną uwagę zwracamy na deregulację procesu administracyjnego przed wydaniem pozwolenia na budowę. Przygotowanie właściwego wniosku to dziś ogromne utrapienie inwestorów; to w sposób oczywisty wpływa na koniunkturę w budownictwie" - powiedział wiceminister.

Dyrektor departamentu gospodarki przestrzennej i budownictwa w resorcie transportu Krzysztof Antczak uważa, że zmiana 8 artykułów Prawa budowlanego i 3 rozporządzeń wykonawczych pozwoli na skrócenie procedury uzyskania pozwolenia na budowę i przygotowania wniosku o minimum sto dni.

"Będą publiczne rejestry wszystkich wniosków i wydanych pozwoleń na budowę. Planujemy przejście z budownictwem mieszkaniowym jednorodzinnym z systemu pozwoleń na system zgłoszeń, ze zdecydowanie krótszymi procedurami" - powiedział.

Generalny Inspektor Nadzoru Budowlanego Robert Dziwiński poinformował na konferencji, że według wstępnych wyliczeń liczba wydanych pozwoleń na budowę w 2012 roku była o blisko 7 proc. niższa niż rok wcześniej. "Spadek w 2012 roku dotyczy przede wszystkim budownictwa mieszkaniowego, zwłaszcza jednorodzinnego. Budownictwo infrastrukturalne z różnych względów miało się dobrze lub bardzo dobrze, jeśli chodzi o rozpoczynane i prowadzone inwestycje" - powiedział.

W skład Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Budowlanego weszło 17 osób wyłonionych spośród przedstawicieli nauki, prawa i środowiska budowlanego: m.in. prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego prof. Roman Hausner, główny inspektor nadzoru budowlanego Robert Dziwiński, członek Rady Legislacyjnej przy premierze Tomasz Bąkowski i były minister budownictwa Andrzej Bratkowski. Przewodniczącym komisji jest kierownik katedry prawa gospodarczego SGH prof. Zygmunt Niewiadomski.

W Poznaniu do soboty trwają Międzynarodowe Targi Budownictwa Budma oraz Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów do Produkcji Okien, Drzwi, Bram i Fasad WinDoor-tech. W tym samym czasie odbywają się też Targi CBS - Budownictwo Sportowe, Rekreacyjne, Wellness & SPA oraz Targi Branży Szklarskiej Glass. Międzynarodowe Targi Poznańskie (MTP) spodziewają się ok. 60 tys. zwiedzających.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA