PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Projekt przekształcanie użytkowania wieczystego we własność trafił do Komisji Infrastruktury

  • Autor: PAP
  • 27 lip 2011 14:34

Większość klubów poparła w środę w Sejmie poselski projekt ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości, przygotowany przez PO. Z uwagi na zgłoszone poprawki, projekt trafi teraz do Komisji Infrastruktury.

REKLAMA

Kwestia wieczystego użytkowania i możliwość przekształcania go w prawo własności nieruchomości pojawiła się w trzech projektach ustaw. Najbardziej radykalna jest propozycja PiS - zlikwidować użytkowanie wieczyste i zamienić je w prawo własności. Mniej radykalne są dwa projekty klubów PO i SLD, które proponują zachowanie prawa wieczystego użytkowania, ale z ułatwieniem i przyspieszeniem procedur przekształcania go we własność. Ostatecznie przedmiotem prac w Sejmie stał się projekt PO.

"Projekt ma zdynamizować przekształcanie użytkowania wieczystego we własność nieruchomości. Ponadto poszerza znacznie krąg podmiotów, które mogą ubiegać się o przekształcenia. Mogą się o to ubiegać wszyscy, którzy mieli ustanowione prawo użytkowania wieczystego przed 13 października 2005 r." - mówił poseł sprawozdawca Stanisław Huskowski (PO).

Projekt poparli posłowie PO, PSL i PJN. Klub SLD zgłosił poprawkę. Posłanka PiS Anna Paluch skrytykowała projekt, zgłosiła do niego poprawki i zarzuciła PO ściąganie rozwiązań z projektu PiS.

"Jeśli już ściągacie, to ściągajcie przynajmniej inteligentnie. Prawo i Sprawiedliwość proponuje likwidację użytkowania wieczystego, wy chcecie zachować tę hybrydę. (...) W jaki sposób byście go nie bronili, użytkowanie wieczyste jest niewątpliwie reliktem epoki realnego socjalizmu w polskim prawie" - mówiła.

O kopiowaniu projektów mówił też poseł SLD Wiesław Szczepański. "Jako bazowym do prac podkomisji stał się projekt Platformy Obywatelskiej, który w połowie został przepisany z projektu SLD, a w połowie z projektu Prawa i Sprawiedliwości, choć wpisano tam inne cyfry i inne rozwiązania" - mówił.

Dodał, że decyzję o tym, czy głosować za projektem, połowie SLD podejmą już w trakcie głosowania i liczą na to, że zostanie przyjęta ich poprawka dotycząca rozłożenia spłaty podwyżki opłaty za użytkowanie wieczyste na trzy lata (gdy zaktualizowana wysokość opłaty rocznej przewyższa co najmniej dwukrotnie wysokość dotychczasowej opłaty, a nie przekracza pięciokrotności) lub na pięć lat (przy przekroczeniu pięciokrotności dotychczasowej opłaty).

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA