PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Projekt zmian w prawie użytkowania wieczystego trafił do Komisji Infrastruktury

  • Autor: PAP
  • 14 lip 2011 09:47

Osoby, które wystąpią o przekształcenie prawa użytkowania wieczystego we własność, otrzymają taką możliwość pod warunkiem, że co najmniej od 6 lat dysponują prawem do użytkowania wieczystego - przewiduje projekt ustawy, nad którym zakończyła pracę podkomisja.

REKLAMA

Poselskim projektem ustawy o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz o zmianie ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości zajmie się teraz sejmowa Komisja Infrastruktury.

Posłowie podkomisji byli za tym, aby przy przekształcaniu gruntów należących do Skarbu Państwa obowiązywała, tak jak dotychczas, ustawowa bonifikata w wysokości 50 proc. opłaty przekształceniowej.

W projekcie, na wniosek przedstawiciela Polskiej Federacji Stowarzyszeń Rzeczoznawców Majątkowych Zdzisława Małeckiego znalazł się zapis, aby nowych przepisów nie stosować wobec nieruchomości, co do których wszczęto postępowanie o wywłaszczenie na cele publiczne. Nie zyskała poparcia posłów propozycja Federacji, aby przekształceniom we własność nie poddawać nieruchomości, które są przeznaczone pod cele publiczne w planach zagospodarowania przestrzennego. "Mam nadzieję, że ten zapis uda się wprowadzić do projektu w czasie prac w komisji" - powiedział PAP Małecki.

Wykluczenia w przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności mają dotyczyć m.in. cudzoziemców i działkowców.

Kwestia wieczystego użytkowania pojawiła się w trzech poselskich projektach ustaw. Najbardziej radykalna jest propozycja PiS, dotycząca likwidacji użytkowania wieczystego, jako reliktu PRL i zamiany w prawo własności. Projekty klubów PO i SLD proponują zachowanie prawa wieczystego użytkowania, ale z ułatwieniem i przyspieszeniem procedur przekształcania go we własność.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA