PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Prokurenci będą odpowiadać za długi spółek

  • Autor: Sławomir Lisiecki
  • 03 lip 2015 10:28

Prokurenci będą odpowiadać za długi spółek

Nowa ustawa Prawo restrukturyzacyjne zmienia zasady odpowiedzialności prokurentów za długi reprezentowanych przez nich podmiotów. Jeśli nie złożą oni w odpowiednim terminie wniosku o upadłość, będą odpowiadać wobec wierzycieli tak, jak członkowie zarządu - pisze w specjalnym komentarzu Sławomir Lisiecki z Galt.

REKLAMA


Podpisana już przez prezydenta ustawa znacznie modyfikuje zasady odpowiedzialności za szkodę powstałą wskutek spóźnionego zgłoszenia wniosku o ogłoszenie upadłości.

Obecnie zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego prokurenci nie są nie tylko zobowiązani, ale nawet uprawnieni do składania wniosku o ogłoszenie upadłości reprezentowanego dłużnika. W konsekwencji, nie ponoszą oni również odpowiedzialności za spóźnienie w złożeniu wniosku, tak jak ma to miejsce w przypadku członków zarządu osób prawnych i wspólników spółek osobowych.

Po zmianach również prokurent będzie zobowiązany do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości niewypłacalnego dłużnika w odpowiednim terminie. Jeżeli wierzyciel udowodni, że poniósł określoną szkodę na skutek niezłożenia lub nieterminowego złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości dłużnika, prokurent dłużnika odpowie za nią własnym majątkiem. Odpowiedzialność ta jest niezależna od odpowiedzialności członków zarządu, czy wspólników spółek osobowych i może być dochodzona równolegle.

Co więcej, poszkodowany wierzyciel będzie miał również prawo do wnioskowania o orzeczenie wobec takiego prokurenta zakazu prowadzenia działalności gospodarczej. Istotną nowością jest również to, że zakaz ten będzie mógł zostać orzeczony także wobec osoby, która faktycznie zarządzając przedsiębiorstwem (a więc nie będąc członkiem zarządu, ani nawet prokurentem) istotnie przyczyniła się do niezłożenia wniosku o ogłoszenie upadłości w terminie.

Warto podkreślić, że zarówno prokurent, jak i członkowie zarządu mogą się uwolnić od odpowiedzialności nie tylko poprzez terminowe złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości, ale również poprzez otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego, uregulowanego w nowej ustawie.

Ustawa Prawo Restrukturyzacyjne wejdzie w życie 1 stycznia 2016 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA