PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Protesty przeciwko TTIP

  • Autor: PAP
  • 20 kwi 2015 08:01

W krajach UE i wielu innych miejscach na świecie odbyły się w niedzielę, przed wznowieniem rozmów na temat umowy o wolnym handlu (TTIP) między USA i Europą, setki akcji protestacyjnych. W samych Niemczech było to 230 demonstracji w 170 miejscowościach.

REKLAMA

Najwięcej uczestników protestu zgromadziło się w Monachium - 23 tys. W całej Austrii było ich 22 tys., z czego w Wiedniu 12 tys.

Według sondażu, przeprowadzonego przez YouGov pod koniec marca, dla 43 proc. Niemców popierana przez rząd umowa TTIP będzie "fatalna dla ich kraju", tylko 30 proc. uważa ją za korzystną.

"Obywatele i pracownicy nie mają żadnej korzyści z tego rodzaju porozumień. Przeciwnie, stanowią one jedynie zielone światło dla liberalizacji i komercjalizacji całych sektorów" - ostrzegał na wiecu protestacyjnym przed siedzibą Komisji Europejskiej w Brukseli z udziałem 2 tys. osób Sebastien Franco, jeden z organizatorów protestu odbywającego się w przeddzień wznowienia rozmów ws. TTIP w Nowym Jorku.

"Stany Zjednoczone i UE chcą stworzyć wielką strefę wolnego handlu niepoddaną demokratycznej kontroli" - twierdzi Franco.

Mówcy zabierający głos w czasie demonstracji, ostrzegając przed skutkami ewentualnego zawarcia TTIP, powoływali się zwłaszcza na "zastraszający przykład" układu NAFTA zawartego między USA, Kanadą i Meksykiem.

Przyniósł on - przypominali - katastrofalne skutki dla gospodarki meksykańskiej, ponieważ subsydiowane produkty rolne ze Stanów Zjednoczonych spowodowały upadek setek tysięcy meksykańskich gospodarstw rolnych. 2 miliony osób w rolnictwie straciło źródło utrzymania, a bezrobotni rolnicy zmuszeni byli do masowej nielegalnej emigracji do USA - ostrzegali mówcy podczas wielu protestów.

Szczególne zastrzeżenia mówców podczas demonstracji protestacyjnych w Niemczech oraz w Austrii budził przewidziany w ramach TTIP arbitraż inwestycyjny, który pozwalałby korporacjom zaskarżać rządy i państwa.

"Mówimy nie koniowi trojańskiemu", "TTIP zagraża przetrwaniu małych gospodarstw rolnych", "Nie - specjalnym uprawnieniom dla korporacji" - głosiły transparenty, które nieśli uczestnicy kilkunastotysięcznej sobotniej demonstracji na ulicach Wiednia.

Tak zwaną Radę ds. Współpracy Regulacyjnej, która miałaby powstać w ramach TTIP, mówcy w Wiedniu, Salzburgu, Grazu i innych miastach Austrii wskazywali jako "szczególne zagrożenie dla europejskiej demokracji".

Rada miałaby być wyposażona w nadzwyczajne, ponadparlamentarne uprawnienia legislacyjne dla obszaru TTIP - ostrzegali na wielotysięcznym wiecu, który odbył się przed siedzibą biura Komisji Europejskiej w Barcelonie.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA