PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Przyśpieszona amortyzacja pomoże przedsiębiorcom

  • Autor: PAP
  • 22 cze 2017 12:19

Przyśpieszona amortyzacja pomoże przedsiębiorcom fot. Fotolia

Posłowie wszystkich klubów pozytywnie ocenili w środę projekt dotyczący przyspieszonej amortyzacji, choć niektórzy mieli do niego zastrzeżenia np. dotyczące minimalnej wysokości nakładów. Po pierwszym czytaniu projekt został skierowany do komisji finansów publicznych.

REKLAMA

Wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz poinformowała w środę podczas pierwszego czytania na posiedzeniu Sejmu, że projekt nowelizacji ustawy o PIT i CIT jest w skrócie nazywany ustawą o przyspieszonej amortyzacji.

"Głównym celem proponowanej zmiany jest stworzenie mechanizmu pozwalającego na stymulację inwestycji dokonywanych przez przedsiębiorców. Zakładamy, że (...) proponowany instrument da możliwość co roku jednorazowego rozliczenia nakładów na środki trwałe do wysokości 100 tys. zł przy minimalnej wartości nakładów w wysokości 10 tys. zł" - poinformowała Emilewicz.

Jej zdaniem propozycje MR powinny być atrakcyjne szczególnie dla małych i średnich firm. Wiceminister dodała, że większy będzie krąg podmiotów, które skorzystają z rozliczenia - zostanie poszerzony m.in. o te firmy, które skorzystały ze środków z UE. Nowe rozwiązania nie będą dotyczyć nabycia nieruchomości, czy samochodów.

Emilewicz wskazała ponadto, że zmiana rozwiązuje też istniejący od lat problem dotyczący firm kupujących bilety u zagranicznych przewoźników lotniczych. Zgodnie z projektem zniesiony ma być obowiązek odprowadzenia przez nie 10 proc. podatku od przychodów z biletów lotniczych. "W praktyce wykonywanie tego obowiązku jest niemożliwe, bądź w znaczny sposób utrudnione" - dodała.

Projekt chwalił Marek Polak z PiS zapewniając, że jego klub w pełni je popiera. Mówił, że regulacje zaprojektowano przede wszystkim z myślą o małych i średnich przedsiębiorcach oraz tych, którzy zaczynają działalność gospodarczą.

"To dobre rozwiązanie dla podatników" - ocenił Artur Gierada z PO. Dodał, że PO zaproponowało podobne w tzw. pakiecie antykryzysowym. Dziwił się jednak, że wprowadzono limit w wysokości 10 tys. zł - co, jego zdaniem, wykluczy niektóre inwestycje mikrofirm.

Zmiany poparł Michał Jaros z Nowoczesnej. "Klub Nowoczesna uważa, że główny zamysł projektu ustawy jest godny uwagi i może wpłynąć pozytywnie na poprawę sytuacji naszych przedsiębiorców" - mówił. Zaznaczył, że jego klub ma pewne zastrzeżenia np. dotyczące niskiego poziomu przyspieszonej amortyzacji, ale co do zasady popiera zmianę.

"Propozycje z pewnością są udogodnieniem dla pewnej grupy przedsiębiorców, szkoda tylko, że dla ściśle wybranej grupy" - mówiła Genowefa Tokarska z PSL. Jej zdaniem ten projekt nie rozwiąże problemu niskich inwestycji firm, wskazała też na "sztuczną" dolną granicę wartości środka trwałego w wysokości 10 tys. zł. "Projekt pomimo uwag i zastrzeżeń (...) da dobrą zachętę do inwestowania" - dodała.

  • 1
  • 2

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA