PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

PSL ma pomysł na walkę z opłatami półkowymi

  • dlahandlu.pl
  • 03 cze 2015 13:34

Grupa posłów PSL wniosła projekt ustawy „o zwalczaniu nieuczciwych praktyk rynkowych przedsiębiorców zajmujących się obrotem produktami spożywczymi lub rolnymi wobec dostawców tych produktów”. Według nowej koncepcji o tym, czy działanie sieci handlowej jest niezgodne z prawem, decydować miałby prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

REKLAMA

Jak wyjaśnia ugrupowanie, projekt ustawy ma na celu wyeliminowanie z łańcucha dostaw żywności stosowania nieuczciwych praktyk handlowych przez segment handlu, w tym handlu wielkopowierzchniowego.

- Problem nierównowagi wśród uczestników łańcucha dostaw żywności, nie tylko w Polsce ale w większości krajów UE, był i jest istotny z uwagi na fakt występowania silnych ekonomicznie skonsolidowanych podmiotów sektora dystrybucji i słabszych rozdrobnionych podmiotów produkujących żywność. Wg danych z października 2014 roku udział sieci wielkopowierzchniowych w spożywczym handlu detalicznym stanowił prawie 40%. Dostawcy artykułów żywnościowych stwierdzają, że powszechna praktyką jest wymuszanie przez placówki handlowe, w tym wielkopowierzchniowe, na dostawcach nierównoprawnych warunków umów. Wachlarz ich jest bardzo szeroki, począwszy od narzucania wzorów umów bez możliwości negocjowania ich treści, poprzez narzucanie cen zakupu (często produkty sprzedawane są do sieci handlowych po cenach niższych niż ceny „fabryczne’) i wydłużonych terminów płatności za dostarczone towary, aż po dodatkowe nieekwiwalentne świadczenia - czytamy w uzasadnieniu projektu.

Jeden z zapisów projektu ustawy mówi o tym, że sprzedawca opracowuje zasady prowadzenia działalności obejmujące warunki mające zastosowanie w odniesieniu do usług, jakie ma wykonywać na rzecz dostawcy w związku z dystrybucją produktu spożywczego lub rolnego, jako ogólne warunki umowne.

Obowiązek opracowania zasad nie dotyczy sprzedawców, których całkowity przychód za ostatni rok rozliczeniowy jest niższy niż 5 000 000 zł. W zasadach precyzuje się usługi oferowane przez sprzedawcę na rzecz dostawcy. Sprzedawca będzie zobowiązany do ogłoszenia zasad na swojej stronie internetowej.

W przypadku naruszenia przez sprzedawcę jednego z art. ustawy prezes Urzędu nałoży na niego karę pieniężną w wysokości nie większej niż 10 % przychodu osiągniętego w roku rozliczeniowym poprzedzającym rok nałożenia kary, nie niższej jednak niż 100 000 zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA