PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Reaktywowane przedwojenne spółki walczą o zwrot nieruchomości

  • Autor: PAP
  • 20 lis 2013 17:15

Obecnie przed sądami w całej Polsce toczy się 25 spraw z udziałem reaktywowanych przedwojennych spółek, w których interes Skarbu Państwa reprezentuje Prokuratoria Generalna Skarbu - poinformował PAP rzecznik prasowy prokuratorii Paweł Dobroczek. Część z nich dotyczy zwrotu nieruchomości przejętych przez państwo.

REKLAMA

Zasadniczym problemem jest to, że ani Prokuratoria Generalna Skarbu Państwa, ani żaden inna instytucja w Polsce nie ma bazy danych o reaktywowanych spółkach, nie ma też informacji, gdzie znajdują się akcje tych spółek, ani tym bardziej, które z nich mają charakter kolekcjonerski, a które są papierami wartościowymi - to ostatnie wynika z postanowień sądów rejestrowych o przerejestrowaniu danej spółki z przedwojennego Rejestru Handlowego B (RHB) do obecnego Krajowego Rejestru Sądowego (KRS).

Przedwojenne spółki mogą być reaktywowane, ponieważ jeśli nie wystąpiły do sądu z wnioskiem o wykreślenie z przedwojennego rejestru, to nadal się w nim znajdują. Bez znaczenia jest to, że na skutek nacjonalizacji spółki te zostały pozbawione majątku. Nacjonalizacja nie polegała bowiem na całkowitej ich likwidacji, a jedynie na przejęciu ich majątku przez państwo.

Reaktywacja spółki polega przede wszystkim na powołaniu przez walne zgromadzenie akcjonariuszy nowych władz spółki, w tym głównie zarządu, który może następnie wystąpić w imieniu spółki z roszczeniami reprywatyzacyjnymi. Zarząd reaktywowanej spółki może więc żądać stwierdzenia nieważności orzeczeń nacjonalizacyjnych i odszkodowania od państwa.

Takie odszkodowania były dotychczas wypłacane przez różnych ministrów, m.in. ministra skarbu państwa, ministra gospodarki, ministra środowiska. Odszkodowania zostały przyznane m.in.: Cegielni Wł. Kantak i S-ka (ponad 5,7 mln zł), Zakładom Ogrodniczym C. Urlich SA w Warszawie (ponad 2,8 mln zł), spółce Bracia Jenike - Fabryka Dźwigów SA w Warszawie (ponad 62 tys. zł).

Postępowania toczyły się także w sprawie innych reaktywowanych spółek: Zjednoczonych Browarów Warszawskich pod firmą Haberbusch i Schiele SA, Dr Roman May SA w Poznaniu, Jan Gotz Okocimski Browar i Zakłady Przemysłowe SA, WIENCEK Zakłady Cegielnianie, Fabryki Cukrów i Czekolady Kanold M. Kaczmarek i Syn sp. z o.o. w Lesznie.

Spośród 25 spraw, w których obecnie występuje Prokuratoria Generalna, czternaście dotyczy odszkodowań - głównie związanych z wadliwą nacjonalizacją przedsiębiorstwa spółki, ale także z wadliwego wywłaszczenia. Są wśród nich także sprawy dotyczące tzw. gruntów warszawskich. Pięć spraw toczy się o uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym, trzy - o zasiedzenie, dwie - o wydanie nieruchomości. Jedna sprawa dotyczy nabycia własności nieruchomości przez Skarb Państwa w drodze przemilczenia.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA