PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Rewitalizacja ogranicza inwestorów

  • Autor: Sylwia Czerwik-Drozdowicz, kancelaria WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr
  • 22 mar 2016 16:10

Rewitalizacja ogranicza inwestorów Sylwia Czerwik-Drozdowicz, radca prawny, senior associate w kancelarii WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr

Dzięki ustawie rewitalizacyjnej gminy uzyskały uprawnienia do realizacji inwestycji dotychczas mało prawdopodobnych. Z drugiej strony jej wejście do życia wprowadziło ograniczenia w budowie nowych projektów.

REKLAMA

Z dniem 18 listopada 2015 roku weszła w życie ustawa o rewitalizacji. Jej celem ma być poprawa sytuacji w sferze przestrzennej, gospodarczej i społecznej na wyznaczonych obszarach gmin. Ustawa wyposaża gminę w szereg narzędzi, wprowadza nowe procedury i akty planistyczne, które wpływają na obrót nieruchomościami oraz mogą mieć bezpośrednie przełożenie na realizację planowanych w tych strefach inwestycji.

Proces rewitalizacji na mocy ustawy rozpoczyna wyznaczenie, w drodze uchwały rady gminy, obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji. Uchwała ta stanowi akt prawa miejscowego. Do obszaru zdegradowanego zakwalifikowane będą obszary gmin (miejskich jak i wiejskich) cechujące się w szczególności wysoką stopą bezrobocia, przestępczości, trudnymi warunkami mieszkaniowymi, degradacją infrastruktury technicznej i budynków lub zanieczyszczeniem środowiska. Obszar zajmujący część lub całość obszaru zdegradowanego (nie większy niż 20 proc. powierzchni gminy oraz zamieszkały przez nie więcej niż 30 proc. liczby mieszkańców gminy) cechujący się szczególną koncentracją wskazanych negatywnych zjawisk, może zostać zakwalifikowany jako obszar podlegający rewitalizacji.

Znalezienie się nieruchomości w obszarze rewitalizacji pociąga za sobą szereg konsekwencji. W uchwale w sprawie wyznaczenia obszaru rewitalizacji gmina może ustanowić na swoją rzecz prawo pierwokupu. Sprzedaż nieruchomości z pominięciem prawa pierwokupu gminy będzie nieważna. Ponadto w ww. uchwale, rada gminy może ustanowić zakaz wydawania decyzji o warunkach zabudowy dla wszystkich albo określonych inwestycji, które wymagają tej decyzji (tj. w przypadku braku planu miejscowego) jeżeli brak tego zakazu może doprowadzić do zmian w zagospodarowaniu obszaru rewitalizacji pogłębiających niekorzystne zjawiska społeczne. Wskazane prawo pierwokupu gminy jak i zakaz wydawania warunków zabudowy przestaną obowiązywać, jeśli w terminie 2 lat od dnia wejścia w życie uchwały w sprawie wyznaczenia obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji gmina nie uchwali dla obszaru rewitalizacji tzw. Specjalnej Strefy Rewitalizacji.

Przeczytaj więcej

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA