PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Rząd chce zmiany przepisów o specjalnych strefach ekonomicznych

  • Autor: PAP
  • 25 mar 2014 18:08

Rząd przyjął we wtorek założenia do projektu zmian ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych (SSE). Przewidują one m.in. regulacje dotyczące zezwoleń na prowadzenie działalności w strefie, czy procedur związanych z przyznaniem i zwrotem pomocy publicznej.

REKLAMA

Rada Ministrów przyjęła założenia do projektu ustawy o zmianie ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych oraz ustawy o zmianie ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych, przedłożone przez ministra gospodarki.

Dokument określa m.in. przesłanki wnioskowania o wygaszenie zezwolenia na prowadzenie działalności w strefie. W komunikacie napisano, że obecnie obowiązujące przepisy nie regulują precyzyjnie przesłanek i konsekwencji finansowych wygaszenia zezwolenia.

"Przed kryzysem gospodarczym o wygaszenie występowali przedsiębiorcy, którzy nie rozpoczęli inwestycji albo nie korzystali z pomocy, co było zgodne z intencją tej regulacji. W warunkach spowolnienia gospodarczego, kiedy wiele firm musiało ograniczyć produkcję, a tym samym zatrudnienie, nieprecyzyjność przepisów powodowała, że przedsiębiorcy zagrożeni cofnięciem zezwolenia występowali o jego wygaszenie, uznając, że uchroni ich to przed zwrotem pobranej pomocy publicznej" - napisano.

Założenia przewidują, że firma będzie mogła wnioskować o wygaszenie zezwolenia, gdy przed dniem złożenia wniosku nie korzystała ze zwolnienia dochodu od podatku dochodowego.

Przedsiębiorcy posiadający zezwolenia wydane przed 1 stycznia 2001 r. i zmienione na podstawie znowelizowanej ustawy o SSE, mogą mieć prawo do zwolnienia z podatku od nieruchomości w okresie ważności zezwolenia. W przypadku wygaszenia takiego zezwolenia minister gospodarki będzie przekazywał kopię decyzji do właściwego urzędu gminy.

Zgodnie z założeniami możliwe będzie cofnięcie zezwolenia na prowadzenie działalności w strefie na wniosek przedsiębiorcy. Według rządu jest to konieczne w związku z ograniczeniem przesłanek wygaszenia zezwolenia. Może się bowiem zdarzyć, że dla przedsiębiorcy, który korzysta ze zwolnień podatkowych, ale przewiduje, że nie będzie w stanie spełnić zobowiązań, lepszym rozwiązaniem będzie rezygnacja z zezwolenia jeszcze przed upływem terminu spełnienia jego warunków. Ograniczy to wysokość odsetek od zwracanej pomocy.

"W celu sprawnego odzyskiwania nienależnie pobranej pomocy publicznej konieczne jest uregulowanie procesu jej zwrotu. Zaproponowane przepisy będą jednoznacznie określać procedurę zwrotu oraz uwarunkowania z tym związane, m.in. wydłużą okres przedawnienia roszczeń podatkowych do 10 lat" - wyjaśniono w komunikacie.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA