PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Rząd szykuje zmiany dla firm

  • Autor: PAP
  • 31 sty 2017 17:50

Rząd szykuje zmiany dla firm Fot. Fotolia

Cały pakiet 100 zmian dla firm, który ułatwi życie polskim przedsiębiorcom, powinien być przyjęty przez rząd do połowy roku - powiedział wiceminister rozwoju Mariusz Haładyj.

REKLAMA

Na pakiet składa się siedem ustaw i rozporządzenie, z czego jedna ustawa już obowiązuje, a rozporządzenie, które zostało podpisane w styczniu tego roku, wejdzie w życie 1 kwietnia.

"Chciałbym, żeby rządowe prace legislacyjne nad całym pakietem zakończyły się jeszcze w tym półroczu. Chcielibyśmy również, żeby jak najszybciej zostały przyjęte przez parlament projekty, które trafiły już do Sejmu. Liczymy na to, że cały proces legislacyjny związany z Pakietem 100 zmian zakończy się w drugiej połowie roku" - zadeklarował Mariusz Haładyj w rozmowie z PAP.

Jak przypomniał, na "Pakiet 100 zmian dla firm" składa się siedem ustaw, z których jedna - tzw. ustawa deregulacyjna - już weszła w życie 1 stycznia. Opublikowane w Dzienniku Ustaw zostało już także rozporządzenie zmniejszające obciążenia BHP w sektorze budowlanym, które wchodzi w życie 1 kwietnia. "Mieliśmy bardzo intensywny proces konsultacji tego rozporządzenia. Spotkania na temat odbywały się przy pełnej sali (...). Dla sektora budowlanego oszczędności z tytułu tego rozporządzenia są bowiem bardzo wymierne" - zaznaczył.

Projekty trzech kolejnych ustaw z pakietu - jak dodał - są już w Sejmie i w ubiegłym tygodniu przeszły przez tzw. pierwsze czytanie. Chodzi o nowelę Kodeksu postępowania administracyjnego (KPA), pakiet wierzycielski oraz głębokie zmiany w funkcjonowaniu Głównego Urzędu Miar.

"Pracujemy intensywnie nad projektem ustawy dotyczącej elektronizacji akt pracowniczych i skrócenia okresu ich przechowywania. Duży udział w tych pracach ma Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Projekt będzie wkrótce przedmiotem obrad Stałego Komitetu Rady Ministrów" - poinformował Haładyj.

Dodał, że w najbliższych tygodniach do konsultacji i uzgodnień zostaną skierowane regulacje ułatwiające sukcesję firm rodzinnych oraz wprowadzające nową formę działalności - prostą spółkę akcyjną, jako trzeci rodzaj spółki kapitałowej. Według niego wprowadzenia prostej spółki akcyjnej "oczekują szczególnie środowiska start-upowe". Projekty te przeszły już proces konsultacji w formie założeń.

Odnosząc się do projektu nowelizacji KPA wiceminister rozwoju wyjaśnił, że powinien on zmienić kulturę funkcjonowania administracji, sposób jej podejścia do obywatela, a przede wszystkim - skrócić czas załatwiania spraw administracyjnych.

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA