PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Rząd zajmie się ustawą o planowaniu przestrzennym

  • Autor: PAP
  • 18 sie 2015 08:03

Rząd na posiedzeniu, które odbędzie się we wtorek w Krakowie, zajmie się m.in. nowelą ustawy o planowaniu przestrzennym, której celem jest m.in. ograniczenie cen na rynku nieruchomości. Ministrowie omówią też plan współpracy z Polonią do roku 2020.

REKLAMA

Projekt programu współpracy z Polonią i Polakami za granicą w latach 2015-2020 przygotowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Dokument określa strategiczne cele polityki rządu wobec polskiej diaspory.

Zgodnie z projektem programu celami tymi są m.in.: wspieranie nauczania języka polskiego i wiedzy o Polsce w szkołach publicznych obcych państw; wzmacnianie pozycji środowisk polonijnych poprzez podnoszenie efektywności ich działania i wzrost aktywności w życiu publicznych w krajach zamieszkania; wspieranie powrotu Polaków do kraju i tworzenie zachęt do osiedlania się w Polsce osób polskiego pochodzenia.

Ministrowie omówią także projekt nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw. Rządowa propozycja ma przyczynić się do rozsądnego gospodarowania przestrzenią, m.in. poprzez ograniczenie chaotycznego budowania.

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju zapowiada też lepsze zabezpieczenie interesów inwestorów tak, by procesy inwestycyjne były bardziej przejrzyste i przewidywalne. Inwestycje budowlane mają więc być kierowane na tereny przygotowane do zabudowy i wyposażone w niezbędną infrastrukturę, a nie wyprowadzane na peryferia.

Ponadto ministerstwo chce określić gospodarowanie przestrzenią w miastach tak, aby stały się one bardziej przyjazne dla mieszkańców - szczególnie dla pieszych i rowerzystów. Chce także, aby udział społeczeństwa w planistyce był większy, dlatego zamierza uprościć procedury planistyczne, by były one przejrzyste.

Celem MIR jest też ograniczenie - dzięki noweli - podnoszenia cen na rynku nieruchomości ze względu na "spekulacyjny charakter" funkcjonowania decyzji o warunkach zabudowy. Ma to pomóc ujednolicić ceny gruntów inwestycyjnych.

Resort zapowiada ponadto zniesienie ograniczeń, które przeszkadzają rozwijać się gminom. Dzięki temu będą one mogły swobodniej gospodarować przestrzenią.

Resort chce, by większa była rola gminnych studiów uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Realne potrzeby gminy powinny być z nimi bardziej powiązane. Gminy powinny mieć możliwość wyrażenia swojej wizji zagospodarowania przestrzennego nawet na obszarach nieobjętych planami miejscowymi. Jeśli wnioskowany sposób zagospodarowania terenu jest niezgodny ze studium, władze miasta będą kierowały projekt do organu odpowiedzialnego za prowadzenie polityki przestrzennej - rady gminy. To ona wyda decyzję o warunkach zabudowy i przyjmie albo odrzuci wniosek.

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA