PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Rząd zaskakuje podatkiem handlowym

  • Autor: Propertynews.pl
  • 14 kwi 2016 07:44

Rząd zaskakuje podatkiem handlowym Fot. Fotolia

Dzień 13. kwietnia 2016 roku na długo zapamiętają firmy i podmioty biorące udział w konsultacjach rządowych dotyczących nowych założeń podatkowych dla handlu detalicznego. Nowe założenia do projektu ustawy podatkowej zaskakują tym, iż żadne istotne, merytoryczne argumenty ekspertów i przedsiębiorców nie zostały uwzględnione w nowej propozycji Rządu, powrotem do progresji oraz wysokością stawek.

REKLAMA

- Nowy podatek oraz planowany zakaz handlu w niedzielę będą zabójcze dla handlu w Polsce, zarówno tego prowadzonego na terenie centrów i ulic handlowych jak i w internecie. Choć nowy podatek ma obowiązywać od 1 lipca 2016 roku to nadal nie ma tekstu ustawy ani dokumentu, do którego mogliby odnieść się rzetelnie eksperci i analitycy Instytutu, a przede wszystkim przedsiębiorcy, którzy dziś muszą zadecydować o losach firm i jej pracowników - powiedziała Anna Szmeja, prezes Retail & eCommerce Institute.

Nowa, rządowa propozycja przewiduje wprowadzenie 3 stawek i progów podatkowych:

0,4 proc.  od miesięcznego przychodu między 1,5 mln a 17 mln
0,8 proc.  od miesięcznego przychodu między 17 mln a 170 mln
1,4 proc. od miesięcznego przychodu przekraczającego 170 mln 

W założeniach przekazanych uczestnikom spotkania „konsultacyjnego” czytamy:

Przedmiotem opodatkowania będzie przychód ze sprzedaży detalicznej. Płatnikami podatku będą sprzedawcy detaliczni dokonujący zbycia towarów na rzecz konsumentów określonych w propozycji jako osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych. Sprzedaż przedsiębiorstwom nie będzie uwzględniana w podstawie opodatkowania. Kwota wolna od podatku została określona w wysokości 1,5 mln zł miesięcznie, w skali roku 18 mln złotych. Podstawę opodatkowania stanowić będzie natomiast osiągnięta w danym miesiącu nadwyżka przychodu ze sprzedaży detalicznej nad kwotą wolną od podatku. Wejście w życie 1 lipca 2016 roku.

Eksperci Instytutu chcieliby wierzyć, iż nowy projekt ustawy będzie przedmiotem dalszych intensywnych prac, modyfikacji i konsultacji. Jednak dotychczasowe doświadczenia nakazują temu zaprzeczyć. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • lin 2016-04-14 13:23:52
    Nie wierzę, że rząd dalej pozostaje przy swoim wadliwym pomyśle. Mogliby w końcu zacząć słuchać ekspertów i zmienić ten projekt na coś korzystnego.


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA