PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Rząd zmieni przepisy o użytkowaniu wieczystym. Co to znaczy dla inwestorów?

  • Autor: Marcin W. Cieśliński, adwokat, wspólnik w Kancelarii BCLA Bisiorek, Cieśliński, Adamczewska i Wspólnicy
  • 20 cze 2016 15:42

Rząd zmieni przepisy o użytkowaniu wieczystym. Co to znaczy dla inwestorów? Marcin Cieśliński

Jak wynika z licznych doniesień medialnych oraz informacji udzielanych przez urzędników Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, toczą się prace nad zmianą przepisów regulujących zasady wykonywania prawa użytkowania wieczystego gruntów oraz jego przekształcania w prawo własności.

REKLAMA

Obecnie nie jest jeszcze udostępniony projekt zmian do ustaw regulujących tę materię, więc trudno jest przewidzieć w jakich aspektach zostaną dokonane zmiany i jakich kategorii podmiotów będą dotyczyć, czy tylko osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej, czy też przedsiębiorców i gruntów wykorzystywanych na cele komercyjne.

Niewątpliwie w praktyce stosowania przepisów regulujących prawo użytkowania wieczystego istnieje kilka aspektów, które wymagają zmian, bowiem od lat budzą zastrzeżenia zainteresowanych.

Przypomnieć należy, że prawo użytkowania wieczystego jest pozostałością po czasach, które poprzedzały zmiany ustrojowe w Polsce i zostało wprowadzone do systemu prawnego, jako surogat prawa własności, umożliwiający podmiotom niepublicznym wykorzystanie gruntów należących do Skarbu Państwa, a z czasem do jednostek samorządu terytorialnego. Dzisiaj, w świetle zmiany podstaw systemu prawnego, prawo użytkowania wieczystego wydaje się zbędnym archaizmem i mogłoby zostać zlikwidowane. Wiązałoby się to jednak z pominięciem stosunków prawnych historycznie utrwalonych w ciągu niemal 50-lat oraz pozbawieniem istotnego składnika majątku i źródła dochodu Skarbu Państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego, przykładowo gmin.

Aktualnie z najważniejszych problemów przedmiotem analiz i prac urzędników mają być: kwestia sposobu określania corocznych opłat z tytułu użytkowania wieczystego i ich wysokości, a z drugiej usprawnienie procesu przekształcania prawa użytkowania wieczystego gruntu we własność.

Biorąc pod uwagę jednak wypowiedzi przedstawicieli Ministerstwa i systemowe prawne ograniczenia nie wydaje się, aby planowane rozwiązania w sposób istotny zmieniły sytuację użytkowników wieczystych korzystających z gruntów na cele komercyjne, bowiem ich głównym adresatem będą użytkownicy gruntów o charakterze mieszkalnym.

Swoimi orzeczeniami, zwłaszcza wyrokiem z dnia 10 marca 2015 r. (K 29/13), Trybunał Konstytucyjny w sposób jednoznaczny potwierdził, że wszelkie ustawowe próby poszerzania grupy uprawnionych do przekształcenia prawa użytkowania wieczystego we własność, a tym samym pozbawienia własności jednostek samorządu terytorialnego, będzie stanowiło naruszenie Konstytucji RP. Tym samym wydaje się, że zmiany w tym zakresie odnosić się będą wyłącznie do budynków mieszkalnych i polegać będą na wprowadzeniu przymusowego przekształcenia prawa użytkowania wieczystego pod budynkami wielorodzinnymi, aby wyeliminować wady obecnej procedury.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA