PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Samorządowcy chcą powstrzymać wyludnianie centrów miast

  • wyborcza.pl
  • 19 lis 2013 09:47

Samorządowcy chcą powstrzymać wyludnianie centrów miast

Ludzie uciekają ze śródmieść - najbardziej zdegradowanych części miast. Jeśli kogoś stać, kupuje willę na nowych, zamkniętych osiedlach. A w centrum zostają biedniejsi - alarmują specjaliści. Samorządowcy chcą to zmienić.

REKLAMA

Jedna piąta powierzchni polskich miast jest zdegradowana. Ponad połowa takich miejsc to ich historyczne centra - wynika z badań Instytutu Rozwoju Miast w Krakowie.

Efekt? Niemal masowa ucieczka mieszkańców. Doskonale widać to m.in. w Katowicach. Tu w ciągu ostatnich sześciu lat ze śródmieścia Katowic wymeldowało się prawie 6 tys. osób. Oznacza to, że co rok wyprowadza się z miasta średnio tysiąc osób. Urzędnicy tłumaczą, że ludzie wolą spokojniejsze dzielnice, choć potem narzekają, że mają daleko do szkół, przystanków autobusowych czy przedszkoli. Jednocześnie jednak nie ma dobrego pomysłu na zatrzymanie mieszkańców.

- Nie da się na siłę zatrzymać ludzi w centrum, ale jak społeczeństwo już się zachłyśnie życiem na obrzeżach miast, nierzadko w sielskim, wiejskim klimacie, to trendy się odwrócą i powstanie moda na mieszkanie w centrum miasta - stwierdził niedawno wiceprezydent Katowic Marcin Krupa.

Problem w tym, że katowiczanie nie tylko opuszczają centrum, ale przeprowadzają się też do innych miast. Jeszcze pod koniec lat 80. Katowice liczyły ok. 368 tys. mieszkańców. Dziś żyje tu ok. 300 tys. osób. Mieszkańców tracą także inne duże miasta: Łódź, Poznań, Bydgoszcz czy Szczecin. Ludzi przybywa tylko w Warszawie i ostatnio w Białymstoku.

O tym, że kurczenie się miast jest niebezpieczne, są przekonani specjaliści. Dr Robert Krzysztofik z Uniwersytetu Śląskiego uważa, że miasto z mniejszą liczbą mieszkańców jest coraz trudniej utrzymać. Nie ma też skąd wziąć pieniędzy na inwestycje, które przyciągnęłyby nowych mieszkańców.

Z takiego błędnego koła trudno się wyrwać, a wyludniające się miasto stopniowo podupada. Dlatego samorządowców chce wesprzeć rząd.

W połowie lipca przyjęto założenia nowej polityki miejskiej.

Na jej podstawie w resorcie rozwoju regionalnego powstanie plan dla miast na lata 2014-20 i unijne pieniądze będą dzielone według szczegółowych wytycznych. Rząd chce m.in. zatrzymać "rozlewanie się" zabudowy mieszkaniowej na odległe od centrum pola i łąki, bo powoduje to degradację środowiska, większe zanieczyszczenie powietrza, zwiększa ruch i korki na ulicach nieprzystosowanych do lawinowo rosnącej liczby samochodów.

  • kamienicznik 2013-12-19 20:40:12
    Najlepiej przez uspokojenie ruchu. Niech wprowadzą ograniczenie do 10km/godz a coraz więcej będzie mieszkańców w centrach miast prowadzących działalnośc gospodarczą.

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA