PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Skala postępowań ws. przestępstw gospodarczych znacząco wzrosła

 • Autor: PAP
 • 30 sie 2017 07:00

Skala postępowań ws. przestępstw gospodarczych znacząco wzrosła Fot. Fotolia

Skala postępowań ws. przestępstw gospodarczych znacząco wzrosła - powiedział we wtorek prokurator krajowy Bogdan Święczkowski. Podkreślił, że w sprawach dotyczących wyłudzeń na dużą skalę, prokuratura sprawdza też działania instytucji nadzorujących.

REKLAMA

 1. Święczkowski był pytany w Telewizji Republika o śledztwa ws. głośnych przestępstw gospodarczych, takich jak afera SKOK Wołomin czy wyłudzenia podatku VAT. "Toczą się w tym zakresie postępowania karne. Nakazaliśmy wszcząć takie postępowania, aby wyjaśnić, co było powodem, że mogła działać taka firma jak SKOK Wołomin. Zostało wszczęte też kilka miesięcy temu postępowanie związane z uszczupleniami podatku VAT" - mówił prokurator krajowy. "To są sytuacje sprzed kilku dobrych lat, więc nie będzie łatwo ustalić odpowiedzialność poszczególnych urzędników" - zaznaczył.

  Jak mówił, w ostatnim czasie "skala postępowań ws. przestępstw gospodarczych na poziomie prokuratury generalnej i prokuratur okręgowych znacząco wzrosła". Podkreślił też, że zajmuje się nimi coraz więcej śledczych, których przeszkolono w prowadzaniu tego rodzaju postępowań. "Ponad tysiąc prokuratorów przeszkoliliśmy w ciągu tego roku w prowadzeniu przestępstw gospodarczych, finansowo-księgowych" - powiedział.

  Święczkowski zaznaczył, że w przypadku przestępstw, w których doszło do wyłudzeń na dużą skalę, sprawdzana będzie również działalność instytucji nadzorujących. "Staramy się też we wszystkich sprawach, gdy w grę wchodzą wyłudzenia setek, jeżeli nie miliardów złotych, aby także podejmować działania wobec tych instytucji, które były zobowiązane kontrolować i nadzorować. Mówimy tutaj o KNF-ie, o służbach specjalnych" - wymieniał.

  "Prowadzimy także działania zmierzające do nadania pewnych metodologii prowadzenia postępowań przygotowawczych nie tylko dla prokuratorów, ale dla funkcjonariuszy policji, CBA, ABW" - podkreślił.

  Pytany, dlaczego dopiero teraz prokuratura zajęła się przestępstwami gospodarczymi na taką skalę, Święczkowski ocenił, że reforma prokuratury z 2010 roku doprowadziła do jej "niewydolności". "Ryba psuje się od głowy. Tak naprawdę Prokurator Generalny w tym czasie nic nie mógł zrobić, żeby zaktywizować działalność prokuratorów. Później przeprowadzono kolejne elementy tej dezintegracji struktur wymiaru sprawiedliwości; mówimy o służbach specjalnych, o sądownictwie" - stwierdził.

  Zdaniem Święczkowskiego, "lata 2007-2015 to było eldorado dla przestępców w białych kołnierzykach".

  W lutym 2015 r. warszawski sąd ogłosił upadłość SKOK Wołomin. W ostatnich latach kilka prokuratur prowadzi śledztwo dotyczące doprowadzenia Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej w Wołominie do niekorzystnego rozporządzenia mieniem wielkiej wartości.

 • 1
 • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA