PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Sklepy wielkopowierzchniowe skorzystają na zmianie opłat za odtwarzanie muzyki

  • Autor: propertynews.pl
  • 15 lip 2013 15:21

Ministerialna Komisja Prawa Autorskiego zatwierdziła wspólną tabelę stawek za odtwarzanie muzyki i filmów. Nowy system poboru opłat wejdzie w życie najwcześniej na początku przyszłego roku. Na zmianach powinni skorzystać właściciele sklepów wielkopowierzchniowych.

REKLAMA

Zgodnie z ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych, właściciele sklepów, restauracji, punktów usługowych, itp. obiektów mają obowiązek odprowadzać opłaty za odtwarzanie muzyki i filmów na podstawie umów z kilkoma różnymi organizacjami, m.in.: Stowarzyszeniem Autorów ZAiKS, Związkiem Producentów Audio Video ZPAV, Stowarzyszeniem Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych SAWP, Związkiem Artystów Wykonawców STOART oraz Stowarzyszeniem Filmowców Polskich. Po zmianach opłaty będą wnoszone maksymalnie do dwóch organizacji - jednej odpowiedzialnej za prawa autorskie i drugiej odpowiedzialnej za prawa pokrewne. Zmienią się także obowiązujące dotychczas stawki.

Jak informują na swojej stronie wirtualnemedia.pl, dotychczas mały sklep o powierzchni do 20 mkw. musiał opłacać miesięczną stawkę w wysokości 120,75 zł. Teraz na terenie Warszawy sklep taki będzie musiał ponieść opłatę wyższą, a mianowicie 123,01 zł, ale już w miejscowości do 5 tys. mieszkańców - tylko 63,01 zł. W przypadku sklepu o powierzchni do 300 mkw., opłaty te wynoszą odpowiednio: 507,05 zł, 362 zł oraz 192 zł. W przypadku sklepów wielkopowierzchniowych podjęto decyzję o drastycznym obniżeniu opłat. Dotychczas takie sklepy płaciły miesięcznie prawie 3,8 tys. zł za odtwarzanie muzyki i filmów. W Warszawie sklepy te będą płacić teraz tylko 750 zł.

Podczas, gdy w przypadku sklepów, restauracji, dyskotek czy punktów usługowych zastosowano stawki uzależnione od lokalizacji, to już w przypadku hoteli, nowe stawki będą uzależnione tylko i wyłącznie od ich kategorii. Do tej pory hotele 2-gwiazdkowe musiały wnosić opłatę w wysokości 17,98 zł, a hotele 4-gwiazdkowe - 19,90 zł za pokój. Według nowych zasad, niezależnie od położenia, hotele 2-gwiazdkowe płacić będą 14,86 zł, natomiast hotele 4-gwiazdkowe - aż 29,69 zł za pokój. Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA