PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

SN: przedawnienie nie biegnie, gdy właściciela nie ma w księdze wieczystej

  • Autor: PAP
  • 14 lis 2013 17:07

Skoro Skarb Państwa nie był wpisany do księgi wieczystej, jako właściciel gruntu, to przedawnienie zobowiązania wniesienia tego gruntu do spółki nie mogło biec - orzekł w czwartek Sąd Najwyższy, rozstrzygając spór spółki Tarpan z prezydentem Poznania.

REKLAMA

W październiku 1993 r. została utworzona spółka Tarpan sp. z o.o., do której Skarb Państwa reprezentowany przez prezydenta Poznania miał wnieść własność dawnej fabryki Tarpana na Nowym Mieście w Poznaniu. W zamian miasto miało dostać w spółce udział o wartości 12 mln zł.

Skarb Państwa odziedziczył teren fabryki jeszcze przed wojną, bo jej właściciel nie pozostawił spadkobierców. Jednak we wrześniu 1995 r. sąd wykreślił z ksiąg wieczystych prawo własności przysługujące Skarbowi Państwa, bo znaleźli się spadkobiercy. Sąd Rejonowy w Poznaniu ostatecznie w kwietniu 2004 r. wpisał w księdze wieczystej prawo własności Skarbu Państwa do czterech piątych części nieruchomości. Natomiast w odniesieniu do jednej piątej toczył się od grudnia 2003 r. spór między Skarbem Państwa a spadkobiercami zmarłego właściciela. W lipcu 2009 r. Sąd ostatecznie stwierdził, że Skarb Państwa jest właścicielem także tej jednej piątej części działki.

W związku z tym spółka Tarpan zażądała, żeby Skarb Państwa wykonał swoje zobowiązanie i przekazał jej własność dawnej fabryki. Zdaniem Skarbu Państwa spółka nie mogła tego żądać, bo doszło już do przedawnienia. Jak uzasadniał Skarb Państwa - umowa spółki wraz z obowiązkiem przekazania gruntu spółce została zawarta w 1993 r., więc spółka mogła się domagać tego gruntu tylko do 2003 r. Skarb Państwa był przekonany, że nie ma znaczenia to, że został wpisany do księgi wieczystej jako właściciel dopiero w 2009 r.

Sąd Okręgowy w Poznaniu, do którego poszła spółka przyznał jej rację i stwierdził, że nie było przedawnienia, a Skarb Państwa musi przekazać grunt spółce. Skarb Państwa nie zgodził się z wyrokiem i złożył skargę na ten wyrok do Sądu Apelacyjnego w Poznaniu, który jednak w październiku ubr. ją oddalił. W związku z tym Skarb Państwa zaskarżył to rozstrzygnięcie do Sądu Najwyższego.

W czwartek Sąd Najwyższy oddalił skargę kasacyjną Skarbu Państwa (sygn. II CSK 126/13). Sędzia Wojciech Katner przyznał, że skoro spółka powstała w 1993 r., to już wtedy Skarb Państwa został zobowiązany do przekazania spółce tego gruntu. Sędzia zaznaczył jednak, że wniesienie gruntu do spółki było możliwe dopiero, kiedy prezydent Poznania został wpisany w księdze wieczystej, jako właściciel tej działki. Skoro więc - jak uzasadniał SN - w odniesieniu do jednej piątej części działki SP został wpisany do księgi wieczystej, jako właściciel dopiero w 2009 r. to przedawnienie zobowiązania wniesienia tej części gruntu do spółki biegnie dopiero od 2009 r., a nie jak chciałby Skarb Państwa - od 1993 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA