PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

SN: użytkownik wieczysty nie płaci za działkę oddaną pod drogę publiczną

  • Autor: PAP
  • 06 gru 2013 18:04

Biznesmen Ryszard Krauze wygrał w piątek spór z Agencją Nieruchomości Rolnych o opłaty za użytkowanie wieczyste. Sąd Najwyższy orzekł, że nie można pobierać opłat po uprawomocnieniu się decyzji w sprawie wydzielenia działki pod budowę drogi publicznej.

REKLAMA

Krauze był użytkownikiem wieczystym kilku działek w warszawskiej dzielnicy Wilanów, z których jedna została wydzielona i przekazana ówczesnej gminie Wilanów pod budowę drogi miejskiej. Decyzja w kwestii wydzielenia działki i przekazania jej gminie na cele drogowe zapadła w 2001 r.

Z ustawy o gospodarce nieruchomościami wynika, że działki gruntu wydzielone pod drogi publiczne przechodzą, z mocy prawa na własność gminy, powiatu, województwa lub Skarbu Państwa, a prawo użytkownika wieczystego do tych działek wygasa z dniem, w którym decyzja zatwierdzająca podział stała się ostateczna.

Mimo uprawomocnienia się decyzji z 2001 r. w sprawie wydzielenia działki pod drogę publiczną Krauze nadal był wpisany do księgi wieczystej jako użytkownik wieczysty. Z tego tytułu ponosił też opłaty wynikające umowy użytkowania wieczystego. Z księgi wieczystej został wykreślony dopiero w 2008 r. Wkrótce potem złożył pozew do sądu przeciw Skarbowi Państwa, którego reprezentantem była Agencja Nieruchomości Rolnych, o zwrot zapłaconych opłat z tytułu użytkowania wieczystego.

Sąd I instancji powództwo oddalił - stwierdził, że decydujący był tu moment wpisu w księdze wieczystej, a skoro Krauze był wpisany do księgi jako użytkownik wieczysty do 2008 r., to do tego czasu miał pełne uprawnienia i obowiązki użytkownika wieczystego. Powinien więc wnosić opłaty za użytkowanie wieczyste do chwili wykreślenia z księgi.

Inaczej orzekł sąd II instancji, który uznał, że pierwszeństwo ma ustawa o gospodarce nieruchomościami. Jeśli zatem przepis przewiduje wygaśnięcie prawa użytkowania wieczystego z dniem uprawomocnienia się decyzji w sprawie wydzielenia i przekazania działki pod drogę publiczną, to i opłaty nie powinny być dłużej pobierane.

Skargę kasacyjną od tego wyroku złożyła Agencja Nieruchomości Rolnych, ale w piątek Sąd Najwyższy oddalił ją w całości (sygn. I CSK 101/13).

"Jeżeli bierze się pod uwagę wniosek użytkownika wieczystego i dokonuje wydzielenia działki pod drogę publiczną, a przepisy przewidują wygaśnięcie użytkowania wieczystego z mocy prawa - to prawo to wygasa" - powiedziała sędzia Maria Romańska. To oznacza - tłumaczyła - że nie mogą być pobierane opłaty za okres po uprawomocnieniu się decyzji w sprawie wydzielenia działki.

Romańska dodała, że bez znaczenia prawnego są tutaj ewentualne kwestie sporne związane z przenoszeniem własności między podmiotami publicznymi - Skarbem Państwa i gminą.


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA