PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Solidarna odpowiedzialność inwestora i generalnego wykonawcy. Kto skorzysta na nowych przepisach?

  • Autor: Michał Bisiorek, adwokat i wspólnik oraz Dominika Bura aplikant adwokacki z Kancelarii BCLA Bisiorek, Cieśliński, Adamczewska i Wspólnicy
  • 14 gru 2017 15:14

Solidarna odpowiedzialność inwestora i generalnego wykonawcy. Kto skorzysta na nowych przepisach? Fot. Shutterstock

W czerwcu br. weszły w życie przepisy regulujące, m.in. zawarcie przez wykonawcę umowy o roboty budowlane z podwykonawcą. Niewątpliwie są one korzystniejsze dla inwestorów. Skutkiem tego pogorszeniu może ulec pozycja podwykonawców.

REKLAMA

Z dniem 1 czerwca 2017 roku weszła w życie ustawa z dnia 7 kwietnia 2017 roku o zmianie niektórych ustaw w celu dochodzenia wierzytelności (Dz.U. 2017 poz. 933). Zgodnie z jej brzmieniem zmieniony został artykuł 647 Kodeksu cywilnego („KC”), regulujący zawarcie przez wykonawcę umowy o roboty budowlane z podwykonawcą. Przepis wprowadził zupełnie odmienną niż dotychczas regulację dotyczącą solidarnej odpowiedzialności inwestora z generalnym wykonawcą za zapłatę wynagrodzenia podwykonawcy, któremu powierzono wykonanie części robót w ramach przedsięwzięcia budowlanego. Poprzedni przepis przewidywał znacznie szerszą odpowiedzialność inwestora oraz brak przejrzystości w procedurze zgłaszania podwykonawców robót budowlanych.

Solidarna odpowiedzialność za zapłatę wynagrodzenia oznacza, iż podwykonawca może w obecnym stanie prawnym domagać się zapłaty należnego mu wynagrodzenia zarówno od generalnego wykonawcy jak i od inwestora. Inwestor ponosi tutaj największe ryzyko, gdyż jest odpowiedzialny za zapłatę wynagrodzenia należnego podwykonawcy nawet wówczas, gdy rozliczył się już z generalnym wykonawcą.

Znowelizowany art. 6471 KC wprowadzono po tym, jak w ostatnich latach szereg podwykonawców uzyskało status pokrzywdzonych, ze względu na nieuzyskanie od generalnego wykonawcy wynagrodzenia za wykonane prace. Inwestorzy płacili generalnym wykonawcom, którzy z kolei nie regulowali swych zobowiązań względem podwykonawców, faktycznie wykonujących często całość robót, a następnie ogłaszali upadłość nie pozostawiając tym samym zbyt dużych szans podwykonawcom na wyegzekwowanie długów od generalnych wykonawców. Już przed projektowaniem znowelizowanego przepisu orzecznictwo sądowe coraz częściej wskazywało stronom kontraktów budowlanych i organom rozstrzygającym spory warunki przypisania inwestorowi solidarnej odpowiedzialności z wykonawcą za zapłatę wynagrodzenia podwykonawcy, często na zasadzie milczącej zgody.

W wyniku nowelizacji uproszczono procedurę zgłaszania podwykonawców, doprecyzowano zasady zgłaszania sprzeciwu inwestora wobec powierzenia części robót podwykonawcy, jak również ustanowiono ograniczenia kwotowe odpowiedzialności solidarnej inwestora, co szczegółowo zostało omówione poniżej.

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA