PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Specjalny zespół zbada sprawę działek na Saskiej Kępie

  • Autor: PAP
  • 29 mar 2017 16:45

Specjalny zespół zbada sprawę działek na Saskiej Kępie Fot. Shutterstock

Tarnobrzeska prokuratura powoła zespół z udziałem ABW i policji do sprawy podejrzenia przyjęcia korzyści majątkowej przez stołecznych urzędników i przejęcia działek na Saskiej Kępie przez reaktywowaną spółkę. Śledczy nadal zapoznają się z aktami tego śledztwa.

REKLAMA

Pod koniec lutego Prokuratura Okręgowa w Tarnobrzegu - decyzją Prokuratora Krajowego Bogdana Święczkowskiego - przejęła to śledztwo od Prokuratury Regionalnej w Warszawie. Jak uzasadniano, tarnobrzescy śledczy mają doświadczenie w sprawach dotyczących przejmowania nieruchomości przez spółki reaktywowane w tym celu; kilka lat temu ta prokuratura prowadziła sprawę reaktywacji przedwojennej spółki Giesche, przejmującej nieruchomości na terenie Śląska. Śledztwo zakończyło się aktem oskarżenia.

Akta sprawy dotyczącej stołecznych nieruchomości i urzędników liczą ponad 70 tomów. W ocenie rzecznika tarnobrzeskiej prokuratury Andrzeja Dubiela, zapoznawanie się z nimi potrwa co najmniej do połowy maja. "Nie można wykluczyć też, że zajmie to znacznie więcej czasu, bo materiał dowodowy jest naprawdę obszerny" - dodał.

Jak ujawnił w rozmowie z PAP, do tego śledztwa w tarnobrzeskiej prokuraturze ma zostać wkrótce powołany kilkuosobowy zespół śledczy. Utworzą go prokuratorzy z Tarnobrzega, funkcjonariusze ABW w Rzeszowa i Warszawy oraz stołecznej policji.

Według rzecznika, obecnie tarnobrzescy prokuratorzy analizują m.in. dowody dotyczące przejęcia nieruchomości przy ul. Kinowej, Al. Waszyngtona i Al. Stanów Zjednoczonych. Postanowiono też uzupełnić materiał dowodowy: gromadzone są różne dokumenty, odpisy decyzji administracyjnych i wyciągi z KRS. Przesłuchiwanie świadków, zarówno dotychczasowych jak i - w razie konieczności - nowych, rozpocznie się dopiero po przeanalizowaniu zgromadzonych dowodów - dodał prok. Dubiel.

Jak przypomniał, w śledztwie badane są dwa wątki: proces przejmowania warszawskich nieruchomości na Saskiej Kępie przez reaktywowaną spółkę "Nowe Dzielnice" i rzekome przyjęcie korzyści majątkowych przez urzędników z Warszawy.

Śledztwo ws. działek na Saskiej Kępie wszczęto w styczniu br. z zawiadomienia stołecznego radnego Jana Śpiewaka, ówczesnego lidera stowarzyszenia Miasto Jest Nasze. Dotyczy ono próby przejęcia 32 ha nieruchomości na Saskiej Kępie, na której jeden z deweloperów chciał wybudować nową dzielnicę mieszkaniową. Według Śpiewaka administracja prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz miała podejmować kroki w celu przekazania terenu deweloperowi i wówczas - jak podejrzewa stowarzyszenie - mogło dojść do wręczenia korzyści w wysokości 2,5 mln zł.

Media informowały, że radny o możliwej korupcji dowiedział się z wpisu na blogu. Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz w oświadczeniu dla prasy kwestionowała wiarygodność blogera i zapowiadała, że rozważa kroki mające chronić jej dobra prawne.

  • 1
  • 2

REKLAMA

  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA