PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Specustawa w sprawie szczytu klimatycznego na ukończeniu

  • Autor: PAP
  • 26 paź 2017 14:02

Specustawa w sprawie szczytu klimatycznego na ukończeniu fot. Pixabay

Prace nad specustawą, która da podłoże prawne przygotowaniom do przyszłorocznego szczytu klimatycznego w Katowicach (COP24) są już na ukończeniu – poinformował w czwartek w Sejmie wiceminister środowiska Paweł Sałek.

REKLAMA

Chodzi o projekt Ustawy o szczególnych rozwiązaniach dotyczących organizacji w Polsce sesji Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu. Ministerstwo Środowiska przedstawiło wstępny projekt tej specustawy pod koniec czerwca br.

Odpowiadając w Sejmie na pytanie posłów PiS o stan przygotowań do organizacji katowickiego szczytu wiceminister środowiska przypomniał, że przygotowanie specustawy dotyczącej COP24 jest "rzeczą podstawową, która ma ułatwić prowadzenie i realizację tak poważnego przedsięwzięcia".

"Ustawa w tym momencie jest procedowana w Ministerstwie Środowiska i to już końcówka prac; potem będzie przekazywana dalej do prac legislacyjnych i mam nadzieję, że w szybkim trybie zostanie przyjęta przez parlament i przekazana do podpisu prezydenta, ponieważ tak duże przedsięwzięcie musi mieć swoją specjalną legislację" - wskazał Sałek, jednocześnie prosząc posłów o możliwie szybkie prace nad specustawą.

Odnosząc się do pytań o tematykę szczytu oraz jego odniesienia do polskich problemów górnictwa, smogu i polityki energetycznej Sałek zaznaczył, że najważniejszą sprawą dla Polski od strony merytorycznej będzie przyjęcie w Katowicach tzw. pakietu implementacyjnego dla porozumienia paryskiego, czyli globalnej umowy klimatycznej.

W ub. tygodniu ok. 60 krajów uczestniczących w tzw. pre-COPie, czyli konferencji poprzedzającej tegoroczny szczyt klimatyczny w Bonn (COP23) zgodziło się, że za rok w Katowicach państwa przyjmą pakiet implementacyjny.

"To element szczegółowego wdrażania (...) porozumienia klimatycznego w życie, dlatego istotnym jest, ażeby ta dokumentacja i te wszystkie przepisy, które będą związane z wdrażaniem porozumienia paryskiego były przyjęte w Katowicach. Dzisiaj możemy powiedzieć, że po pre-COPie (…) jest bardzo poważne uzgodnienie związane z tym, że pakiet implementacyjny (...) będzie w Katowicach przyjmowany" - potwierdził w czwartek wiceminister.

"Dla nas, z naszego punktu widzenia gospodarczego i charakterystyki surowcowej jest to istotna rzecz z tego względu, że Polska przejmując prezydenturę w 2018 r., kiedy pan minister Jan Szyszko będzie prezydentem 24. Konferencji Stron (Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych ws. zmian klimatu) będzie przez rok prowadził negocjacje dotyczące całego procesu przeciwdziałania zmianom klimatycznym" - wskazał Sałek.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA