PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Społecznicy chcą likwidacji miejskiej spółki deweloperskiej

  • Autor: PAP
  • 24 sie 2017 15:31

Społecznicy chcą likwidacji miejskiej spółki deweloperskiej Fot. Fotolia

O rozwiązanie Miejskiego Przedsiębiorstwa Realizacji Inwestycji w związku z prowadzeniem przez nie działalności deweloperskiej na należących do miasta gruntach zielonych zaapelowali w czwartek do prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz i warszawskich radnych aktywiści stowarzyszenia Miasto Jest Nasze.

REKLAMA

Zdaniem społeczników, MPRI, która została utworzona w 1997 r. na bazie Miejskiego Przedsiębiorstwa Robót Ogrodniczych, prowadzi działalność polegającą na wyprzedaży bądź zabudowie gruntów znajdujących się na terenie warszawskich parków, pozbawiając w rezultacie mieszkańców "cennych terenów zielonych".

W skierowanym do prezydent stolicy i warszawskich radnych liście MJN zarzuca miejskiej spółce zarządzanie majątkiem na szkodę interesu publicznego, w sposób sprzeczny ze strategicznymi celarmi rozwoju Warszawy zapisanymi w przyjmowanych przez miasto dokumentach oraz działania budzące "poważne wątpliwości prawne". Aktywiści domagają się w związku z tym od władz stolicy rozwiązania spółki oraz przeniesienia majątku, którym dysponuje pod zarząd Biura Mienia Miasta i Skarbu Państwa oraz Zarządu Zieleni.

Jak przekonywała na czwartkowej konferencji prasowej przed budynkiem należącym do MPRI przy ul. Rostafińskich Maria Filcek (MJN), przedsiębiorstwo to "z firmy zajmującej się pierwotnie dbaniem o tereny zielone oraz hodowlą kwiatów" przekształciło się w przedsiębiorstwo, które "od 20 lat prowadzi działalność deweloperską".

Zwróciła jednocześnie uwagę, że 25 proc. przychodów firmy "idzie na wynagrodzenia", zaś w zarządzie i w radzie MPRI "urzędują liczni tzw. rotacyjni burmistrzowie, którzy są związani z ratuszem". "Jest to intratna synekura" - wskazała Filcek.

"Uważamy, że spółkę MPRI należy natychmiast zlikwidować" - wtórował jej prezes MJN Jan Mencwel.

"Spółki miejskie mogą być powoływane, ale po to, żeby realizować zadania, które są związane z potrzebami mieszkańców" - argumentował. Tymczasem - jak ocenił Menwel - MPRI "nie tylko nie realizuje tych zadań, ale wręcz działa na ich niekorzyść, dlatego że mieszkańcy Warszawy bardzo cenią sobie tereny zielone, cenią sobie parki, szczególnie te zabytkowe".

Według prezesa MJN działalność MPRI jest też "niezgodna z prawem". Wykazała to - jak mówił - m.in. kontrola NIK z 2011 r., która "jasno powiedziała, że działalność deweloperska nie jest zgodna z ustawą o gospodarce komunalnej, ponieważ nie jest to realizacja zadań własnych samorządu".

"Myślę, że ta sprawa powinna bardzo zainteresować władze PO. Chciałem przypomnieć, że wiceprezydent Witold Pahl został tutaj przysłany przez Grzegorza Schetynę po to, żeby zrobić porządek w ratuszu i on właśnie odpowiada za nadzór nad spółkami miejskimi. No ładny to jest porządek, jeżeli przez rok pan wiceprezydent tak naprawdę toleruje spółkę miejską, która łamie prawo, która wyprzedaje tereny zielone, która pozbawia nas wszystkich tego, co jest dla Warszawy i dla warszawiaków najcenniejsze" - dodał Mencwel.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA