PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Społecznicy przeciwni projektowi ustawy o gospodarce nieruchomościami

  • Autor: PAP
  • 17 mar 2015 08:20

Stowarzyszenie "Dekretowiec", zrzeszające właścicieli nieruchomości warszawskich wywłaszczonych dekretem Bieruta, apeluje o niedopuszczenie do wydania "komunistycznego prawa", jakim w jego ocenie jest nowelizacja ustawy o gospodarce nieruchomościami przygotowana przez senatorów PO.

REKLAMA

Stowarzyszenie "Dekretowiec" w poniedziałek przedstawiło swój apel na konferencji prasowej w Warszawie. Przeciwstawia się w nim rozwiązaniom zapisanym w projekcie nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz ustawy Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy. Projekt przygotowany przez senatorów PO wpłynął do Sejmu 10 lutego br. 3 marca został skierowany do pierwszego czytania.

Nowelizacja ma dać samorządom i Skarbowi Państwa m.in. prawo pierwokupu praw i roszczeń do nieruchomości wynikających z tzw. dekretu Bieruta. Pierwokup ma umożliwić realizację zadań publicznych związanych m.in. z ochroną zdrowia, edukacją, kulturą, rozwojem kultury fizycznej i zrównoważonego zagospodarowania przestrzennego. Forma aktu notarialnego - zaznaczono w uzasadnieniu nowelizacji - umożliwi skuteczną realizację prawa pierwokupu.

Projekt ma umożliwić też wydawanie decyzji o odmowie ustanowienia prawa użytkowania wieczystego w oparciu o jedną konkretną podstawę prawną w przypadku realizacji przez podmioty publicznoprawne celów publicznych, zbycia gruntu na rzecz osób trzecich, poniesienie przez podmioty publicznoprawne znaczących nakładów na daną nieruchomość i w ten sposób ochrony danej inwestycji.

W uzasadnieniu podkreślono, że taka regulacja pozwoli też na zachowanie istniejącego ładu przestrzennego "projektów architektonicznych znacznej wartości".

Stowarzyszenie "Dekretowiec" uważa, że projektowana ustawa jest niekorzystna dla właścicieli nieruchomości wywłaszczonych dekretem Bieruta. "Senacki projekt ustawy likwiduje możliwość ich zwrotu w naturze (ograniczając nawet obecne możliwości odzyskiwania nieruchomości na podstawie dekretu Bieruta), niekonstytucyjnymi przepisami, jeszcze bardziej represjonującymi właścicieli, niż dekret Bieruta" - napisała w apelu Ewa Wierzbowska ze stowarzyszenia "Dekretowiec".

Przy tej okazji stowarzyszenie powołuje się na opinie wydane do projektu ustawy m.in. przez Krajową Radę Sądowniczą, Naczelny Sąd Administracyjny, Krajową Radę Notarialną oraz resorty: finansów i skarbu państwa. Zdaniem Stowarzyszenia instytucje te zgłosiły zastrzeżenia do projektowanej ustawy, w tym m.in. zastrzeżenie dotyczące niezgodności z Konstytucją niektórych zapisów nowelizacji. Zdaniem Stowarzyszenia senatorowie nie uwzględnili tych zastrzeżeń w poprawkach do projektowanej nowelizacji, a "niekonstytucyjność" niektórych przepisów już na etapie projektu powinna dyskwalifikować ten projekt i wyłączyć go z dalszego procedowania.

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA