PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Spółki przez internet?

  • Autor: Marcin Malinowski z kancelarii Gardocki i Partnerzy Adwokaci i Radcowie Prawni
  • 16 wrz 2016 07:36

Spółki przez internet? Fot. Fotolia

Stworzenie możliwości rejestracji Spółki S24 to dobre rozwiązanie dla przedsiębiorców. Według danych Ministerstwa Sprawiedliwości w roku 2015 blisko połowa spółek powstała w ten właśnie sposób.

REKLAMA

Niekwestionowaną zaletą spółek S24 jest szybkość rejestracji, spółka w wielu przypadkach pojawia się w Rejestrze Przedsiębiorców już następnego dnia. Spółki te mają przywilej rejestracyjny. Sądy rozpatrują wnioski w pierwszej kolejności. Zaletą są także niższe koszty rejestracji niż metodą tradycyjną (przez wyłączenie wymogu aktu notarialnego), jak i nieduży stopień skomplikowania przeprowadzenia procedury rejestracyjnej.

Jest to przydatne zwłaszcza do tworzenia tzw. spółek celowych, tak by sprawnie przeprowadzić transakcję (np. wnieść do tak złożonej spółki nieruchomość), rozpocząć inwestycję budowlaną, czy też przy tworzeniu struktur holdingowych - często spółki te zakładane są jako jeden z elementów optymalizacji podatkowej, np. przez tzw. wymianę udziałów.

Oczywiście spółka założona w trybie S24 posłuży do prowadzenia nawet i średniego biznesu – i taki jest rzeczywisty zamysł jej stworzenia, niemniej jednak wiele zależy od okoliczności i indywidualnych potrzeb przedsiębiorcy.

Niedogodnością niekiedy może być fakt, że w przypadku rejestracji podmiotu w trybie S24 tekst umowy spółki jest bardzo ograniczony (we wzorcu umowy oferowanym przez portal możliwe jest niewiele modyfikacji), dlatego też w wielu przypadkach – w trakcie wzrostu działalności, pojawienia się kolejnych wspólników i chęci precyzyjnego ustalenia relacji panujących w Spółce - przedsiębiorcy udają się do notariusza celem dopasowania tekstu umowy spółki do nowych, indywidualnych potrzeb. Nie ma to jednak wpływu na funkcjonowanie w obrocie gospodarczym – podmiot nieprzerwanie prowadzi działalność gospodarczą. W początkowej fazie prowadzenia biznesu spółka S24 zwykle jest w zupełności wystarczająca.

Niedogodnością systemu S24 jest ciągły brak stworzenia dedykowanego konta dla pełnomocników – tak by działać w cudzym imieniu. Dotychczas funkcjonuje to tak, że konto należy zakładać każdemu wspólnikowi czy członkowi zarządu celem podpisania umowy. Zasadnym byłaby przebudowa systemu pod kątem samodzielności pełnomocników – stworzenia dla nich odrębnych profilów w systemie teleinformatycznym i tym samym przyznanie im szerszego umocowania. Przepisy o roli pełnomocników przy S24 nadal są nieprecyzyjne.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA