PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Sprzedaż budynku nieujętego w ewidencji to nie przychód z firmy

  • Autor: PAP
  • 02 paź 2013 17:39

Przedsiębiorca nie zapłaci podatku od sprzedaży budynku, w którym prowadził działalność gospodarczą, jeżeli od jego zakupu minęło pięć lat, a budynek nie był wprowadzony do ewidencji środków trwałych - orzekł w środę Naczelny Sąd Administracyjny.

REKLAMA

Wyrok dotyczy podatnika, który od 1993 r. był współwłaścicielem budynku usługowego. W tym samym roku zaczął prowadzić w nim działalność gospodarczą, ale nie wprowadził go do ewidencji środków trwałych. W 2010 r. mężczyzna sprzedał swój udział w tym budynku i był przekonany, że nie będzie musiał płacić od tej sprzedaży podatku dochodowego, bo minęło już pięć lat od chwili jego zakupu.
Izba Skarbowa w Bydgoszczy stwierdziła inaczej - uznała, że mężczyzna musi zapłacić podatek, bo skoro prowadził w budynku działalność gospodarczą, to sprzedaż udziału we współwłasności tego budynku będzie przychodem z firmy.

Decyzję izby uchylił w lipcu 2011 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie. Orzekł, że sprzedaż udziału nie jest przychodem z działalności gospodarczej, skoro budynek nie był wprowadzony do ewidencji środków trwałych.

Wyrok ten zaskarżyła izba skarbowa, ale w środę Naczelny Sąd Administracyjny oddalił jej skargę (sygn. II FSK 2628/11). Sędzia Jacek Brolik uzasadniając wyrok wyjaśnił, że ustawa o PIT jasno mówi, iż sprzedaż nieruchomości, wykorzystywanej do prowadzenia działalności gospodarczej jest przychodem z tej działalności tylko wtedy, gdy budynek był ujęty w ewidencji środków trwałych. Skoro podatnik nie wpisał go do ewidencji, to sprzedaż udziału we współwłasności nie była przychodem z działalności gospodarczej - powiedział Brolik.

Nie wszystkie składy sądów administracyjnych orzekają tak, jak w środę NSA. W czerwcu ub.r. inny skład tego sądu orzekł, że sprzedaż lokalu wykorzystywanego przez przedsiębiorcę jest przychodem z działalności gospodarczej, nawet jeżeli lokal ten nie był wprowadzony do ewidencji środków trwałych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA