PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Sprzedaż budynku nieujętego w ewidencji to nie przychód z firmy

  • Autor: PAP
  • 02 paź 2013 17:39

Przedsiębiorca nie zapłaci podatku od sprzedaży budynku, w którym prowadził działalność gospodarczą, jeżeli od jego zakupu minęło pięć lat, a budynek nie był wprowadzony do ewidencji środków trwałych - orzekł w środę Naczelny Sąd Administracyjny.

REKLAMA

Wyrok dotyczy podatnika, który od 1993 r. był współwłaścicielem budynku usługowego. W tym samym roku zaczął prowadzić w nim działalność gospodarczą, ale nie wprowadził go do ewidencji środków trwałych. W 2010 r. mężczyzna sprzedał swój udział w tym budynku i był przekonany, że nie będzie musiał płacić od tej sprzedaży podatku dochodowego, bo minęło już pięć lat od chwili jego zakupu.
Izba Skarbowa w Bydgoszczy stwierdziła inaczej - uznała, że mężczyzna musi zapłacić podatek, bo skoro prowadził w budynku działalność gospodarczą, to sprzedaż udziału we współwłasności tego budynku będzie przychodem z firmy.

Decyzję izby uchylił w lipcu 2011 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie. Orzekł, że sprzedaż udziału nie jest przychodem z działalności gospodarczej, skoro budynek nie był wprowadzony do ewidencji środków trwałych.

Wyrok ten zaskarżyła izba skarbowa, ale w środę Naczelny Sąd Administracyjny oddalił jej skargę (sygn. II FSK 2628/11). Sędzia Jacek Brolik uzasadniając wyrok wyjaśnił, że ustawa o PIT jasno mówi, iż sprzedaż nieruchomości, wykorzystywanej do prowadzenia działalności gospodarczej jest przychodem z tej działalności tylko wtedy, gdy budynek był ujęty w ewidencji środków trwałych. Skoro podatnik nie wpisał go do ewidencji, to sprzedaż udziału we współwłasności nie była przychodem z działalności gospodarczej - powiedział Brolik.

Nie wszystkie składy sądów administracyjnych orzekają tak, jak w środę NSA. W czerwcu ub.r. inny skład tego sądu orzekł, że sprzedaż lokalu wykorzystywanego przez przedsiębiorcę jest przychodem z działalności gospodarczej, nawet jeżeli lokal ten nie był wprowadzony do ewidencji środków trwałych.

Podobał się artykuł? Podziel się!


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA