PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Szybsze prace nad ustawą metropolitalną

  • Autor: PAP
  • 19 cze 2015 07:43

Przyspieszyły prace nad projektem ustawy o powiecie metropolitalnym; podkomisje obecnie pracują nad uwagami resortu administracji - poinformował współautor ustawy, śląski poseł PO Marek Wójcik. Jego zdaniem ustawa może zostać uchwalona we wrześniu.

REKLAMA

"W ostatnich tygodniach przeprowadziliśmy bardzo wiele rozmów zarówno z panią premier, jak i z przedstawicielami Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. Udało nam się zaangażować ministerstwo w prace nad ustawą. Intensyfikujemy teraz posiedzenia podkomisji. Jestem przekonany, że uda nam się w tej kadencji doprowadzić projekt do końca i - mam nadzieję - zbudować większość, która pozwoli na jego uchwalenie" - powiedział w czwartek (18 czerwca) Wójcik.

Projekt ustawy o powiecie metropolitalnym złożył w Sejmie klub PO pod koniec sierpnia 2013 r.; w lutym ub. roku odbyło się jego pierwsze czytanie. Tzw. ustawy metropolitalnej od lat domagają się m.in. samorządy miast, w tym m.in. z aglomeracji katowickiej. Poprzednie projekty nie wyszły poza etap konsultacji międzyresortowych; poprzedniej wersji projektu przeciwny był m.in. koalicyjny PSL.

"PSL zawsze był wobec naszej ustawy metropolitalnej sceptyczny. Natomiast liczymy, że akurat w tym przypadku podziały będą przebiegały trochę inaczej niż (podział - PAP) na koalicję i opozycję" - wskazał Wójcik. "Zakładam, że ustawa będzie uchwalona we wrześniu" - dodał.

Poseł wyjaśnił, że obecnie sejmowe podkomisje rozpatrują i uwzględniają uwagi do projektu przygotowywane przez resort administracji i cyfryzacji. Na najbliższe posiedzenie Sejmu zaplanowano kolejne prace podkomisji, podczas których skorygowana powinna zostać już większa część projektu. Potem - według Wójcika być może już w lipcu - projekt trafi na połączone komisje samorządu i administracji, skąd zostanie skierowany na drugie czytanie.

Poseł zaznaczył, że proponowane przez resort zmiany z punktu widzenia np. aglomeracji katowickiej nie zmieniają zasadniczo projektu. Wprowadzają natomiast m.in. dodatkowe kryteria ograniczające w przyszłości liczbę powiatów metropolitalnych. Zgodnie z pierwotnym zamysłem ustawa miała być pod tym względem możliwie otwarta.

Projekt, nad którym prace podjął Sejm, przewiduje możliwość tworzenia - poprzez rozporządzenie Rady Ministrów - powiatów metropolitalnych, do zadań których należałoby m.in. przyjmowanie strategii rozwoju, uchwalanie studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, organizacja publicznego transportu zbiorowego oraz zarządzanie drogami krajowymi i wojewódzkimi.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA