PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Szykuje się rewolucja w nadzorze nad rynkiem finansowym?

  • wnp.pl
  • 10 cze 2015 07:46

Szykuje się rewolucja w nadzorze nad rynkiem finansowym?

Komitet Stabilności Finansowej będzie m.in. określać nowe bufory kapitałowe nie tylko dla banków ale i innych instytucji finansowych. Większe kompetencje KSF to tylko niektóre zmiany zaproponowane przez rząd w projekcie ustawy o nadzorze makroostrożnościowym nad systemem finansowym i zarządzaniu kryzysowym w systemie finansowym.

REKLAMA

Z projektu rządowego wynika, że Komitet Stabilności Finansowej będzie organem odpowiedzialnym za zarządzanie kryzysowe w systemie finansowym. Oznacza to uchylenie obowiązującej obecnie ustawy z 7 listopada 2008 r. o Komitecie Stabilności Finansowej.

Komitet będzie składał się z 4 członków: prezesa Narodowego Banku Polskiego, Ministra Finansów, Przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego oraz prezes Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

Projekt na ma celu wprowadzenie do prawa polskiego formalnych ram polityki makroostrożnościwej, której celem jest w szczególności wzmacnianie odporności systemu finansowego na wypadek materializacji ryzyka systemowego, w tym wspieranie długookresowego, zrównoważonego wzrostu gospodarczego kraju poprzez stosowanie instrumentów makroostrożnościowych.

Nadzór makroostrożnościowy zajmie się systemem finansowym jako całością, bezpośrednio nie ingerując w sytuację finansową poszczególnych instytucji wchodzących w skład systemu.

Z komunikatu po posiedzeniu rządu wynika, że projekt ma dostosować polskie przepisy do dyrektywy CRD IV w zakresie buforów kapitałowych czyli ustanowienie dodatkowych wymogów kapitałowych dla instytucji kredytowych lub firm inwestycyjnych, tzw. buforów kapitałowych (bufora zabezpieczającego, bufora antycyklicznego, bufora ryzyka systemowego, bufora instytucji o znaczeniu systemowym).

Projektowane przepisy mają na celu identyfikację, ocenę oraz monitorowanie ryzyka systemowego, a także podejmowanie odpowiednich działań w celu ograniczenia tego ryzyka.

Poprzez ryzyko systemowe - jak wynika z komunikatu - rozumie się ryzyko zakłócenia w funkcjonowaniu krajowego systemu finansowego, które, w razie jego urzeczywistnienia, zaburza działanie systemu finansowego i gospodarki narodowej, jako całości.

- Stabilność systemu finansowego zapewni stabilność źródeł finansowania dla przedsiębiorstw, zapewniając tym samym odpowiednie warunki dla ich funkcjonowania i rozwoju. Działania podejmowane w związku z realizacją ustawowych zadań Komitetu Stabilności Finansowej, mające za cel ograniczanie ryzyka systemowego, powinny przyczynić się do zwiększenia konkurencyjności polskiej gospodarki, a także poprawy jej postrzegania przez inwestorów - czytamy w komunikacie po posiedzeniu Rady Ministrów.

Teraz projektem zajmie się Sejm.


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA