PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Szykuje się rewolucja w nadzorze nad rynkiem finansowym?

  • wnp.pl
  • 10 cze 2015 07:46

Szykuje się rewolucja w nadzorze nad rynkiem finansowym?

Komitet Stabilności Finansowej będzie m.in. określać nowe bufory kapitałowe nie tylko dla banków ale i innych instytucji finansowych. Większe kompetencje KSF to tylko niektóre zmiany zaproponowane przez rząd w projekcie ustawy o nadzorze makroostrożnościowym nad systemem finansowym i zarządzaniu kryzysowym w systemie finansowym.

REKLAMA

Z projektu rządowego wynika, że Komitet Stabilności Finansowej będzie organem odpowiedzialnym za zarządzanie kryzysowe w systemie finansowym. Oznacza to uchylenie obowiązującej obecnie ustawy z 7 listopada 2008 r. o Komitecie Stabilności Finansowej.

Komitet będzie składał się z 4 członków: prezesa Narodowego Banku Polskiego, Ministra Finansów, Przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego oraz prezes Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

Projekt na ma celu wprowadzenie do prawa polskiego formalnych ram polityki makroostrożnościwej, której celem jest w szczególności wzmacnianie odporności systemu finansowego na wypadek materializacji ryzyka systemowego, w tym wspieranie długookresowego, zrównoważonego wzrostu gospodarczego kraju poprzez stosowanie instrumentów makroostrożnościowych.

Nadzór makroostrożnościowy zajmie się systemem finansowym jako całością, bezpośrednio nie ingerując w sytuację finansową poszczególnych instytucji wchodzących w skład systemu.

Z komunikatu po posiedzeniu rządu wynika, że projekt ma dostosować polskie przepisy do dyrektywy CRD IV w zakresie buforów kapitałowych czyli ustanowienie dodatkowych wymogów kapitałowych dla instytucji kredytowych lub firm inwestycyjnych, tzw. buforów kapitałowych (bufora zabezpieczającego, bufora antycyklicznego, bufora ryzyka systemowego, bufora instytucji o znaczeniu systemowym).

Projektowane przepisy mają na celu identyfikację, ocenę oraz monitorowanie ryzyka systemowego, a także podejmowanie odpowiednich działań w celu ograniczenia tego ryzyka.

Poprzez ryzyko systemowe - jak wynika z komunikatu - rozumie się ryzyko zakłócenia w funkcjonowaniu krajowego systemu finansowego, które, w razie jego urzeczywistnienia, zaburza działanie systemu finansowego i gospodarki narodowej, jako całości.

- Stabilność systemu finansowego zapewni stabilność źródeł finansowania dla przedsiębiorstw, zapewniając tym samym odpowiednie warunki dla ich funkcjonowania i rozwoju. Działania podejmowane w związku z realizacją ustawowych zadań Komitetu Stabilności Finansowej, mające za cel ograniczanie ryzyka systemowego, powinny przyczynić się do zwiększenia konkurencyjności polskiej gospodarki, a także poprawy jej postrzegania przez inwestorów - czytamy w komunikacie po posiedzeniu Rady Ministrów.

Teraz projektem zajmie się Sejm.

Podobał się artykuł? Podziel się!


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA