PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Trwa debata nad zmianami w przepisach o UOKiK

  • Autor: PAP
  • 21 maj 2014 15:43

Jeżeli przedsiębiorca sam zwróci się do UOKiK o dobrowolne poddanie się karze w postępowaniu antymonopolowym, będzie mógł liczyć na 10-proc. obniżkę kary - takie rozwiązanie przewiduje nowela ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów, nad którą debatował w środę Senat.

REKLAMA

Nowelizacja przewiduje, by za ograniczanie konkurencji na rynku odpowiadali, oprócz firm jako takich, także ich szefowie. Maksymalna kara pieniężna dla osób fizycznych miałaby wynosić 2 mln zł. Prawo do nakładania na "osobę zarządzającą" kary za dopuszczenie do naruszenia przez firmę zasad konkurencji, miałby prezes UOKiK.

Senator PO Helena Hatka, przedstawiając w środę sprawozdanie komisji ustawodawczej, poinformowała, że komisja przyjęła jedną poprawkę dotyczącą definicji "osoby zarządzającej". Pozostałe zgłoszone poprawki są wnioskami mniejszości.

Prezes UOKiK Adam Jasser przyznawał w środę w Senacie, że teraz koszty ewentualnych kar nakładanych przez Urząd na przedsiębiorcę ponoszą wyłącznie akcjonariusze tego przedsiębiorstwa. "Od takiej odpowiedzialności jest uwolniony zarząd. Chodzi o to, by też zarządy czuły obowiązek niedopuszczania do powstania zmów kartelowych" - podkreślił.

"(W noweli - PAP) przyjęliśmy liczbę mnogą: +osoby zarządzające+. W propozycji Senatu jest jedna +osoba zarządzająca+. W przypadku postępowań kartelowych możemy mieć jednak do czynienia z sytuacjami, w których odpowiedzialność jest szersza. Nie będziemy się przy tym upierać (przy rozwiązaniu przyjętym przez Sejm - PAP), ale prosimy o rozważenie możliwości powrotu do oryginalnego zapisu ustawy" - zaznaczył Jasser.

Mniejszościowy wniosek w sprawie regulacji przedstawił senator (PiS) Andrzej Matusiewicz. "Chodzi o skrócenie terminu przekazania akt przez prezesa UOKiK do sądu w przypadku wniesienia odwołania, z trzech do dwóch miesięcy" - powiedział.

Przeciwny tej poprawce był prezes UOKiK. "W obecnych przepisach jest mowa o niezwłocznym przekazaniu dokumentów. UOKiK na potrzeby odwołania, musi przedstawić kopie wszystkich dokumentów w sprawie. Zwłaszcza w sprawach skomplikowanych, kartelowych, dokumentacja jest obszerna. Często mówimy o setkach tomów akt" - podkreślił.

Jasser poinformował, że w 1/4 spraw szybkie, ale rzetelne sporządzenie takich dokumentów zajmuje dwa, dwa i pół miesiąca. "Okres dwóch miesięcy mógłby spowodować, że dokumenty nie zostałyby przekazane prawidłowo" - zaznaczył.

Senator PiS Jan Maria Jackowski ocenił, że rozwiązania noweli idą w dobrym kierunku, ale są jeszcze zbyt łagodne. "Potrzebne byłyby chyba mocniejsze instrumenty, by w sposób bardziej skuteczny przeciwdziałać tego typu zjawiskom (kartelom - PAP)" - dodał.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA