PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Trwa wielki przegląd stanu prawnego polskich nieruchomości

  • Autor: PAP
  • 11 sie 2015 14:26

Od 2007 r. udało się zinwentaryzować już 2 mln 42 tys. działek Skarbu Państwa, w związku z funkcjonowaniem ustawy o ujawnieniu w księgach wieczystych prawa własności - poinformowało CIR we wtorek, prezentując informację Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

REKLAMA

Ustawa o ujawnieniu w księgach wieczystych prawa własności nieruchomości Skarbu Państwa weszła w życie w 2007 r. Jej zasadniczym celem było uporządkowanie danych w księgach wieczystych samorządów, wykazów nieruchomości państwowych i komunalnych, przeprowadzenie inwentaryzacji majątku i ustalenie stanu posiadania państwa w zakresie nieruchomości.

Jak podkreślali autorzy przepisów, potrzeba ta występowała na terenie całego kraju, a szczególnie w przypadku ziem należących poprzednio do Rzeszy Niemieckiej, które weszły w skład Polski po zakończeniu II wojny światowej.

"Prace mające na celu ujawnienie w księgach wieczystych prawa własności nieruchomości sektora publicznego przyniosły efekty we wszystkich województwach - w każdym wzrósł poziom ujawnienia. Średni w skali całego kraju stopień nieujawnienia w księgach wieczystych prawa własności w odniesieniu do działek wchodzących w skład nieruchomości sektora publicznego wyniósł 15,9 proc." - poinformowało we wtorek Centrum Informacyjne Rządu, powołując się na informację przedstawioną Radzie Ministrów przez resort administracji i cyfryzacji.

Dane MAC wskazują, że w latach 2012-2015 liczba nieujawnionych nieruchomości spadła z ponad 854 tys. do ponad 520 tys. W tym samym okresie wzrosła natomiast liczba zinwentaryzowanych nieruchomości państwowych i samorządowych - z 2 mln 23 tys. do 2 mln 42 tys. Jednak zdaniem MAC, "dalsze zwiększenie stopnia ujawnienia prawa własności nieruchomości może wymagać zmian w zakresie gospodarowania nieruchomościami sektora publicznego".

Z zaprezentowanych przez MAC danych wynika również, że w maju 2015 r. sytuacja pod tym względem najlepiej wyglądała w województwie warmińsko-mazurskim, gdzie odsetek nieruchomości nieujawnionych wyniósł 0,7 proc. "Województwo warmińsko-mazurskie wyróżnia się niemal całkowitym ujawnieniem prawa własności nieruchomości objętych ustawą. Dobrze wypadły też województwa: pomorskie (3,7 proc. nieujawnionych), dolnośląskie (5,1 proc.), opolskie (5,8 proc.), zachodniopomorskie (7,1 proc.) i lubuskie (8,7 proc.)" - czytamy w komunikacie CIR.

MAC wskazał również, że najmniej ujawnień praw własności miało miejsce w województwach: śląskim, małopolskim, podkarpackim i świętokrzyskim. Zdaniem resortu, wynika to z dużego rozdrobnienia działek i ich stosunkowo niewielkiej powierzchni, co znacznie utrudnia i wydłuża proces ujawniania praw własności.

"Wejście w życie ustawy w 2007 r. oraz jej nowelizacja w 2012 r. wsparło proces ujawniania w księgach wieczystych prawa własności nieruchomości sektora publicznego, co w rezultacie poprawiło ochronę praw właścicieli i klimat inwestycyjny na rynku nieruchomości" - uważa CIR.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA