PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Trwają ostatnie prace przy nowym statucie UOKiK

  • Autor: PAP
  • 09 maj 2014 16:30

Nowy statut UOKiK ma trafić w przyszłym tygodniu do konsultacji międzyresortowych. Urząd chce wzmocnić ochronę konsumentów poprzez sprawne eliminowanie patologicznych zjawisk na rynku oraz edukację. Zapowiada też rozszerzenie kompetencji departamentu konsumenckiego.

REKLAMA

"Szybkie reagowanie i eliminowanie praktyk godzących w interesy konsumentów oraz zwiększenie roli analizy ekonomicznej w sprawach z zakresu ochrony konkurencji to najważniejsze zmiany w działalności Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów" - podkreślił w piątek UOKiK.

Według prezesa Urzędu Adama Jassera priorytetem UOKiK są działania podnoszące dobrobyt konsumenta. "Osiągnięcie tego celu nie jest możliwe bez skutecznej ochrony zarówno uczciwej konkurencji, jak i praw każdego z nas, obywatela - konsumenta. Stawiamy na skuteczność, sprawność i otwartość działań administracyjnych" - zaznaczył cytowany w komunikacie szef UOKiK.

Skuteczniejszej ochronie najsłabszych uczestników rynku - jak podkreślił Urząd - ma służyć sprawne eliminowanie zjawisk patologicznych i edukacja. "W tym celu rozszerzone zostaną kompetencje departamentu konsumenckiego, którego głównym zadaniem będzie szybkie reagowanie na problemy konsumentów, monitorowanie rynku, w tym nowych produktów i usług oraz reklam" - wyjaśnił Urząd.

UOKiK zapewnił, że będzie "twardo, ale racjonalnie reagował na naruszenia konkurencji - kartele i nadużycia siły przez dominantów rynkowych". UOKiK zapowiedział uproszczenie procedur wewnątrz Urzędu oraz zwiększenie samodzielności swoich dziewięciu delegatur. "Kluczową kwestią decyzji administracyjnych będzie gruntowna analiza ekonomiczna" - dodano.

Urząd liczy na ścisłą współpracę z otoczeniem. Chodzi o regulatorów sektorowych, rzeczników konsumentów, organizacji pozarządowych, izby skupiające przedsiębiorców oraz ośrodki naukowe.

Przy Urzędzie ma działać Rada Doradcza, w skład której mają wejść eksperci z dziedziny ekonomii i prawa konkurencji. Ma ona opiniować na zlecenie prezesa UOKiK podstawowe akty prawne z zakresu ochrony konkurencji i konsumentów.

UOKiK poinformował, że nowy statut Urzędu ma być wysłany do konsultacji międzyresortowych i społecznych w przyszłym tygodniu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA