PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Trwają prace nad kolejną obniżką interchange

  • Autor: PAP
  • 27 lis 2014 08:18

Projekt noweli ustawy o usługach płatniczych przewidujący obniżenie stawek opłaty interchange wraca do komisji finansów - to efekt złożenia w środę przez posłów poprawek doprecyzowujących w trakcie drugiego czytania projektu.

REKLAMA

Projekt przygotowała grupa senatorów, a do Sejmu wniosła go grupa posłów PO.

Jak wskazywał podczas debaty w Sejmie sprawozdawca sejmowej komisji finansów publicznych Wincenty Elsner (SLD), proponowane rozwiązania przewidują, że w przypadku kart debetowych stawka interchange spadłaby do 0,2 proc., a dla kredytowych - do 0,3 proc.

Opłata interchange, to opłata pobierana od transakcji bezgotówkowych dokonywanych kartami płatniczymi. Procedowany projekt jest drugą w ostatnim czasie inicjatywą mającą na celu obniżkę tych stawek. W lipcu br. ścięto je do 0,5 proc.

Projekt przewiduje też wydłużenie z 3 do 5 lat okresu, w którym maksymalne kwoty opłaty interchange nie będą obowiązywały w przypadku uruchomienia działalności przez nową organizację kartową. Jak podkreślił Elsner, zapis ten ma przyczynić się do rozwoju m.in. polskich organizacji kartowych.

Elsner podkreślił, że posłowie zdecydowali się na kolejne- w tak krótkim czasie - obniżenie tej stawki, gdyż 1 stycznia 2015 r. w życie ma wejść porozumienie zawarte pomiędzy Komisją Europejską a jedną z organizacji kartowych - Visa Europe. "Zgodnie z tym porozumieniem wszelkie transakcje realizowane w naszym kraju przez agentów rozliczeniowych, których siedziba znajduje się poza Polską, byłyby rozliczane właśnie po 0,2 i 0,3 proc." - mówił.

Dodał, że w efekcie agenci rozliczeniowi, będący polskimi przedsiębiorcami, straciliby na konkurencyjności, gdyż dla nich bariera interchange byłaby na poziomie 0,5 proc.

"W ten sposób można szacować, że ok. 70 proc. transakcji bezgotówkowych dokonywanych w Polsce może być przejętych przez agentów rozliczeniowych już dzisiaj mających siedzibę poza naszym krajem" - mówił.

Dodał, że to pociągnęłoby za sobą zmniejszenie wpływów podatkowych z tytułu CIT i VAT. "Kwotowo jest to kilkadziesiąt milionów złoty rocznie" - wskazał.

Michał Jaros z PO poinformował, że jego klub popiera proponowane rozwiązania. Jak wskazał, wprowadzenie nowych przepisów zneutralizuje negatywne skutki, jakie przyniosłoby porozumienie między KE a Visą.

Podobną opinię wyraził Wiesław Janczyk z PiS, który stwierdził, że proponowane rozwiązania idą w dobrym kierunku oraz zabezpieczają agentów rozliczeniowych przed pokusą wyprowadzania tego typu instytucji do innych krajów UE.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA