PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Trzeba pomóc małym i średnim firmom

  • Autor: PAP
  • 02 kwi 2015 16:56

Polski eksport rozwija się coraz dynamicznej, ale ciągle daleko nam do globalnych liderów - stwierdzili uczestnicy debaty w Krajowej Izbie Gospodarczej. Podkreślali, że firmy z sektora MŚP wymagają szczególnego wsparcia, by dokonać podboju zagranicznych rynków.

REKLAMA

W czwartek w siedzibie KIG odbyła się debata pt. "Liderzy ekspansji zagranicznej - atrakcyjne kierunki inwestycji, sposoby budowy pozycji na rynkach zagranicznych". Paneliści dyskutowali m.in. o tym, jak instytucje państwowe wspierają polskie firmy na rynkach międzynarodowych, a także o tym jak zachęcić sektor małych i średnich przedsiębiorstw do ekspansji zagranicznej.

Wiceprezes KIG Marek Kłoczko wskazywał, że jeszcze 10 lat temu polskie inwestycje zagraniczne były śladowe, a obecnie przekroczyły 50 mld euro.

"Eksport jest jednym z głównych motorów napędowych polskiej gospodarki. Zdajemy sobie jednak sprawę, że do liderów światowych czy europejskich nadal nam daleko. Potrzebne są zmiany jakościowe, obecność polskich firm na rynkach bardziej odległych oraz konkurowanie nie tylko ceną i kosztami (...)" - mówił.

Wiceminister gospodarki Andrzej Dycha ocenił, że wyniki handlu zagranicznego w ostatnich latach pokazują, iż polscy przedsiębiorcy coraz odważniej radzą sobie na zagranicznych rynkach. Dodał, że choć w ostatnich latach ich szczególnym zainteresowaniem cieszyły się rynki Unii Europejskiej, to obserwowany jest wzrost zainteresowania również rynkami bardziej odległymi, jak Azja, Afryka czy Ameryka Centralna i Południowa.

Polski rząd swoimi działaniami wspiera polskich przedsiębiorców w realizacji strategii biznesowych poprzez instrumenty, których celem jest zmniejszenie kosztów związanych z dostępem do danego rynku. "Robimy to przez działania takie jak: współfinansowanie udziału w targach, seminariach, czy pomoc o charakterze consultingowym i doradczym" - wymieniał.

"Ważnym elementem, w który administracja rządowa jest zaangażowana są negocjacje handlowe z innymi częściami świata". Wskazał tu na umowy handlowe podpisane z Koreą Południową i Singapurem. "Jesteśmy na końcowym etapie umowy handlowej z Wietnamem. Mam też nadzieję, że do końca tego roku uda się osiągnąć porozumienie i kilka elementów umowy handlowej z Japonią" - dodał.

Z kolei wiceminister Skarbu Państwa Rafał Baniak powiedział, że ambicją kraju powinno być to, "by nasze duże firmy - prywatne czy też państwowe - rozpychały się po świecie, nie tylko w Europie". "Powinny rozpoznawać rynki, na których widać szanse oraz potencjał rozwoju i je zdobywać" - podkreślił.

  • 1
  • 2

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA