PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Umowy najmu na nowych zasadach

  • Autor: Sławomir Lisiecki, Galt
  • 02 lut 2016 08:02

Umowy najmu na nowych zasadach Sławomir Lisiecki

1 stycznia 2016 roku weszły w życie nowe zasady obliczania odsetek ustawowych za opóźnienie w zapłacie - pisze Sławomir Lisiecki z kancelarii Galt. Oznacza to konieczność zmian w konstrukcji umów najmu.

REKLAMA

Maksymalne dopuszczalne odsetki za opóźnienie będą teraz wynosić 14 proc.(a więc o 4 punkty procentowe więcej niż „zwykłe” maksymalne odsetki ustawowe). Żeby możliwe było dochodzenie tych wyższych odsetek, umowa powinna wprost odnosić się do „odsetek maksymalnych za opóźnienie”.

Zgodnie z poprzednią, obowiązującą do dnia 31 grudnia 2015 roku treścią art. 481 kodeksu cywilnego, z tytułu opóźnienia w spełnieniu świadczenia pieniężnego, w przypadku braku umownego ustalenia wysokości odsetek za czas opóźnienia, wierzyciel mógł domagać się odsetek w wysokości odsetek ustawowych (na dzień 31 grudnia 2015 roku – w wysokości 8 proc.). W przypadku umownego określenia odsetek za opóźnienie według stopy wyższej niż wysokość odsetek ustawowych, wierzyciel mógł domagać się odsetek za opóźnienie według tej wyższej stopy, ale w żadnym przypadku nie więcej niż czterokrotność wysokości stopy kredytu lombardowego Narodowego Banku Polskiego (na dzień 31 grudnia 2015 roku – w wysokości 10 proc,).

Obowiązujące od dnia 1 stycznia 2016 roku przepisy wprowadzają rozróżnienie na stawki odsetek ustawowych wynikające z czynności prawnych i odsetek ustawowych za opóźnienie.

Zgodnie z nowym brzmieniem art. 481 kodeksu cywilnego, z tytułu opóźnienia w spełnieniu świadczenia pieniężnego, w przypadku braku umownego ustalenia wysokości tych odsetek, wierzyciel może domagać się odsetek ustawowych za opóźnienie w wysokości równej sumie stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego i 5,5 punktów procentowych, to jest 7 proc. na dzień dzisiejszy.

W przypadku umownego określenia odsetek za opóźnienie według stopy wyższej niż odsetki ustawowe za opóźnienie, wierzyciel może domagać się odsetek według tej wyższej stopy, ale w żadnym przypadku nie więcej niż dwukrotność wysokości odsetek ustawowych za opóźnienie (odsetki maksymalne za opóźnienie) w wysokości 14 proc.

Zgodnie z nowym brzmieniem art. 359 kodeksu cywilnego, wysokość odsetek ustawowych (wynikających z czynności prawnych lub z ustawy) została ustalona w wysokości równej sumie stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego i 3,5 punktów procentowych, to jest 5 proc. na dzień dzisiejszy. Wysokość odsetek maksymalnych została ustalona jako dwukrotność odsetek ustawowych, czyli 10 proc.

Tym samym górna granica odsetek ustawowych za opóźnienie w spełnieniu świadczenia pieniężnego została ustalona na poziomie 14 proc. rocznie, a górna granica odsetek ustawowych (wynikających z czynności prawnych) została ustalona na poziomie 10 proc. rocznie.

Treść większości zawieranych na rynku komercyjnym umów najmu przewiduje, że w przypadku opóźnienia w terminowej zapłacie należności wynajmującemu przysługuje prawo do domagania się „odsetek ustawowych”, wielokrotności odsetek ustawowych albo „maksymalnych odsetek ustawowych” a więc, w świetle zmienionych przepisów, odsetek wyliczonych w oparciu o niższą z możliwych stawek.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA