PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

UOKiK wygrywa w sądzie z marketami budowlanymi

  • Autor: uokik
  • 29 cze 2012 14:16

UOKiK wygrywa w sądzie z marketami budowlanymi

26 i 27 czerwca w Sądzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz w Sądzie Apelacyjnym zapadły decyzje skazujące producentów farb: Polifarb i ICI oraz właścicieli sieci marketów budowlanych: Bricomarche, Castorama, Leroy Merlin, Nomi, Obi, Platforma i Praktiker na wielomilionowe kary. Powodem były niedozwolone porozumienia i wspólne ustalanie cen produktów.

REKLAMA

Pierwszy wyrok dotyczy decyzji wydanej w 2006 roku. Spółka Polifarb Cieszyn-Wrocław oraz właściciele sklepów: Bricomarche, Castorama, Leroy Merlin, Nomi, Obi, Platforma i Praktiker zawarli antykonkurencyjne porozumienie. Markety utrzymywały ceny farb i lakierów na ustalonym przez dostawcę poziomie w zamian za specjalne rabaty. W razie wycofania sieci z porozumienia Polifarb wstrzymywał dostawy produktów. Pierwsza decyzja prezesa UOKiK nakładała na uczestników porozumienia 110 mln złotych kary. Firmy odwołały się do sądu, który potwierdził decyzję, jednocześnie obniżając sumę kar do 29 mln złotych.

Drugi wyrok dotyczy decyzji wydanej w 2008 roku. Castorama oraz ICI zawarły porozumienie ograniczające konkurencję poprzez ustalenie cen sprzedaży farb i lakierów. Kara nałożona na firmy przez prezesa UOKiK wynosiła ponad 45 mln złotych. Po odwołaniu się do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w 2011 roku nastąpiło potwierdzenie wyroku przy obniżeniu kary dla Castoramy z 37 do 12 mln złotych. Wyrok sądu apelacyjnego z czerwca br. podtrzymał wyrok niższej instancji.

Pierwszy z wyroków nie jest prawomocny. Strony mogą składać apelacje w Sądzie Apelacyjnym. W drugiej ze spraw stronom przysługuje skarga kasacyjna do Sądu Najwyższego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA