PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Upadłość dewelopera i co dalej? Przepisy po nowelizacji

  • Autor: dr Jan Wszołek, kancelaria WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr
  • 17 lut 2016 15:56

Upadłość dewelopera i co dalej? Przepisy po nowelizacji dr Jan Wszołek, senior associate w zespole prawa nieruchomości kancelarii WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr

Przy okazji zmian systemowych w sferze prawa upadłościowego i restrukturyzacyjnego ustawodawca zdecydował się poprawić mankamenty dotychczasowej regulacji upadłości deweloperskiej umieszczając przepisy poświęcone deweloperom zarówno w prawie upadłościowym, jak i restrukturyzacyjnym.

REKLAMA

Nowy rok przyniósł wiele nowości legislacyjnych, jedną z nich jest uchwalenie zmian do ustawy prawo upadłościowe i naprawcze (obecnie – prawo upadłościowe) oraz uchwalenie nowej ustawy prawo restrukturyzacyjne. Prawo restrukturyzacyjne ma regulować postępowanie wobec przedsiębiorców zagrożonych niewypłacalnością i w założeniu ma służyć oddaleniu ryzyka przyszłej upadłości. Ustawa prawo upadłościowe ma natomiast, co do zasady, regulować postępowanie upadłościowe polegające na likwidacji majątku dłużnika. Zmiany są więc kompleksowe i dotyczą całego systemu prawa upadłościowego. Tym niemniej, przy okazji obszernej zmiany ustawodawca zdecydował się na nowelizację powszechnie krytykowanych, lakonicznych i niejasnych przepisów o postępowaniu upadłościowym względem deweloperów.

Dotychczasowa regulacja przewidywała, jako sposób przeprowadzenia postępowania upadłościowego względem dewelopera, możliwość kontynuowania przedsięwzięcia deweloperskiego przez syndyka, likwidację majątku dewelopera, albo zawarcie układu.

Szansą na rozwiązanie trudnych sytuacji związanych z niewypłacalnością dewelopera miała być przede wszystkim możliwość kontynuowania przedsięwzięcia deweloperskiego przez syndyka (dokończenia budowy i przeniesienia własności lokali). W takim wariancie przewidziano powstanie osobnej masy upadłości, do której miały trafiać nieruchomość na której realizowana była inwestycja oraz dopłaty wnoszone przez nabywców (dodatkowe środki wpłacane oprócz kwot należnych wg. umów deweloperskich). Po zakończeniu przedsięwzięcia, syndyk miał przenosić własność lokali na nabywców. Dotychczasowe rozwiązania nie były jednak dostatecznie precyzyjne i budziły wiele wątpliwości. Przede wszystkim, nie było jednoznacznie przesądzone czy przeniesienie na nabywców lokali nastąpi w stanie wolnym od obciążeń. Najczęściej bowiem nieruchomość na której powstaje inwestycja obciążona jest hipoteką na rzecz banku finansującego inwestycję. Także regulacja kwestii wnoszenia dopłat była bardzo lakoniczna i w praktyce mogła być źródłem wielu kontrowersji. Zakres zastosowania przepisów o upadłości dewelopera był ograniczony – przepisy chroniły bowiem jedynie nabywców w rozumieniu ustawy o ochronie praw nabywcy (UOPN), a więc osoby fizyczne nabywające lokale mieszkalne. Nie miały zastosowania do lokali użytkowych albo osób prawnych.


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA