PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Ustawa metropolitalna jest niezgodna z konstytucją?

  • www.portalsamorzadowy.pl
  • 13 paź 2015 08:09

Ustawa metropolitalna jest niezgodna z konstytucją? Fot. Fotolia

– Ustawa o związkach metropolitalnych jest niezgodna z konstytucją, niepotrzebnie próbuje wprowadzić czwartą kategorię samorządu. Moim zdaniem nie wejdzie w życie, będzie martwa – uważa Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego.

REKLAMA

Sejm przyjął ustawę o związkach metropolitalnych. W ostatnim czasie obserwowaliśmy znaczne przyspieszenie prac nad tym aktem. Pośpiech był wskazany?

Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego: – Nie był wskazany. Przede wszystkim uważam, że to jest kiepski dokument. Uważam, że ta ustawa jest niezgodna z konstytucją, niepotrzebnie próbuje się wprowadzić czwartą kategorię samorządu. Będzie funkcjonować kosztem kompetencji i województw, i mniejszych jednostek, czyli powiatów w obrębie województwa.

Rozumiem, że na przeprowadzeniu ustawy o związkach metropolitalnych zależało głównie kolegom ze Śląska.

Czy wobec tego funkcjonowanie ustawy należałoby ograniczyć do Śląska?

– Zgadza się. Województwo śląskie jest całkiem odrębną kategorią województwa. Jeżeli tam jest problem współpracy dużej liczby miast na prawach powiatu, być może trzeba by zrobić specjalną ustawę ze specyficznymi rozwiązaniami dla tego regionu.

Dziś próbuje się to zrobić, mierząc jedną miarą województwo śląskie i mazowieckie czy opolskie. To są zupełnie różne organizmy.

Przeczytaj więcej

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA