PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Ustawa o rewitalizacji to wyzwanie nie tylko dla inwestorów

  • Autor: Agnieszka Ścięgosz, radca prawny w kancelarii GSW Legal
  • 10 mar 2017 11:44

Ustawa o rewitalizacji to wyzwanie nie tylko dla inwestorów Agnieszka Ścięgosz, radca prawny w kancelarii GSW Legal

Wejście w życie ustawy o rewitalizacji poskutkowało wydłużeniem listy formalności, jakie trzeba spełnić, aby skutecznie sprzedać grunt.

REKLAMA

Strona zainteresowana zbyciem nieruchomości powinna przedłożyć notariuszowi zaświadczenie lub inny dokument urzędowy opatrzony we wzmiankę o położeniu nieruchomości na obszarze zdegradowanym, obszarze rewitalizacji lub w tzw. Specjalnej Strefie Rewitalizacji, nawet wtedy, gdy gmina na obszarze której usytuowana jest nieruchomość, nie planuje wyznaczenia na swoim terenie takich stref.

Niejednolita praktyka w zakresie wydawania informacji o przeznaczeniu nieruchomości poskutkowała chaosem informacyjnym w urzędach. Gminom pozostawiono swobodę w zakresie wyboru podmiotu odpowiedzialnego za przygotowanie i zarządzanie procesami rewitalizacji na ich terenie. Zajmują się tym m.in. dotychczasowi pracownicy, specjalnie wyznaczone komórki organizacyjne, a nawet spółki prawa handlowego. W miastach na prawach powiatu takie obowiązki pełnią m.in. specjalne komórki organizacyjne, wydziały ds. promocji lub rozwoju miast, wydziały ds. gospodarki przestrzennej, wydziały architektoniczno-budowlane, wydziały ds. polityki przestrzennej, wydziały ds. funduszy europejskich i programów pomocowych, spółki prawa handlowego, a nawet biura miejskiego konserwatora zabytków.

W świetle nowych przepisów, zawarcie umowy sprzedaży bez uzyskania dokumentów, z których jednoznacznie wynika aktualne przeznaczenie nieruchomości na obszarze rewitalizacji, obarczone jest wysokim ryzykiem i może skutkować nawet nieważnością transakcji.

Od dnia wejścia w życie ustawy o rewitalizacji, Gminne Programy Rewitalizacji przyjęło zaledwie 12 proc. miast na prawach powiatu. Pozostałe 28 proc. miast na prawach powiatu pracuje dopiero nad uchwaleniem GPR. Według stanu na koniec lutego 2017 roku, 60 proc. miast na prawach powiatu nie wyznaczyło obszarów rewitalizacji ani obszarów zdegradowanych na podstawie ustawy o rewitalizacji. Do końca grudnia 2023 r. stosowanie przepisów ustawy o rewitalizacji nie jest dla gmin obowiązkowe, ponieważ do tego czasu mogą one kontynuować działania rewitalizacyjne w oparciu o programy gospodarcze, przyjęte na podstawie ustawy o samorządzie gminnym.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA