PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Ustawa upadłościowa do wymiany

  • wnp.pl
  • 15 maj 2013 08:41

Po 10 latach funkcjonowania obecnego prawa upadłościowego okazało się, że ustawa jest fundamentalnie zła – ocenił podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego Marek Świątkowski, partner w Kancelarii Domański Zakrzewski Palinka.

REKLAMA

Efektem ustawy jest zaspokojenie wierzytelności kosztem utrzymania zdolności dłużnika do prowadzenia działalności gospodarczej - stwierdził Świątkowski. Jego zdaniem jednym z podstawowych błędów ustawy jest źle sprecyzowanie momentu, w którym przedsiębiorca powinien złożyć wniosek o upadłość. - Obecnie w ustawie wymienione są dwie przesłanki. Pierwszą jest brak płynności, przy czym wystarczy nieuregulowanie dwóch faktur, niezależnie od kwoty; drugą nadwyżka zobowiązań nad majątkiem . Tymczasem wiele firm spełnia te przesłanki i nie są w żaden sposób zagrożone upadłością, ale gdyby dokładnie stosować te przepisy musiałyby złożyć wniosek - stwierdził Świątkowski. Nie lepiej jest, jego zdaniem, po złożeniu takiego wniosku. - Przedsiębiorca ma do wyboru dwie procedury: upadłość ugodową lub likwidacyjną. Obie beznadziejne - stwierdził prawnik, dodając , że w obecnym stanie prawnym te procedury nie dość, że są długie i skomplikowane to jeszcze pozbawiają przedsiębiorcę kontrolę nad firmą.

Zdaniem Marka Świątkowskiego zmiana prawa upadłościowego jest niezbędna. Prawnik pozytywnie ocenia założenia nowego projektu prawa upadłościowego przygotowanego przez resort sprawiedliwości. - Jeżeli politycy nie będą za bardzo majstrować przy tym projekcie, po raz pierwszy w historii mamy szansę na uchwalenie przepisów prawnych, które umożliwią przeprowadzenie skutecznej restrukturyzacji firmy - stwierdził Świątkowski. - Prawo w tym kształcie byłoby rewolucją w tej dziedzinie - dodał prawnik.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA