PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Czy nowe prawo zmieni rynek nieruchomości?

  • Autor: Propertynews.pl
  • 28 sty 2016 11:44

Czy nowe prawo zmieni rynek nieruchomości? Agata Demuth, partner Schönherr

Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, wyrok Trybunału Konstytucyjnego ws. użytkowania wieczystego oraz planowana reforma obrotu nieruchomościami rolnymi to, zdaniem prawników z kancelarii Schönherr, najważniejsze wydarzenia ostatnich miesięcy kluczowe dla rynku nieruchomości.

REKLAMA

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z marca 2015 roku sprawił, że niektóre przepisy ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności stały się niezgodne z konstytucją. Konsekwencje są znaczące - praktycznie wszystkie osoby prawne nie mogą domagać się przekształcenia. Możliwa jest jedynie sprzedaż prawa własności nieruchomości, ale formalny właściciel - Skarb Państwa lub samorząd  - nie musi się na to zgodzić.

Jak zaznaczają prawnicy Schönherr, rynek oczekuje zastąpienia niekonstytucyjnej przepisów nowymi regulacjami. Pozwoli to na większe możliwości dla firm, które posiadają nieruchomości w formie użytkowania wieczystego.

Olbrzymi wpływ na rynek handlowy mają niewielkie zmiany w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Przepisy weszły w życie w listopadzie 2015 roku i zezwalają na budowę budynków o powierzchni sprzedaży powyżej 2 tys. mkw. (czyli centrów handlowych i hipermarketów) wyłącznie na podstawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. 

Według Schönherr, problem jest znaczący dla inwestorów, którzy mają już wydane decyzje o warunkach zabudowy lub ich nieruchomość objęta jest starym planem zagospodarowania przestrzennego.

Trzecia duża zmiana dotyczy obrotu ziemią rolną. Nowe przepisy mają wejść w życie najpóźniej do końca kwietnia br. Niestety, do tej pory nie są znane ostateczne zapisy ustawy. 25 stycznia zakończyły się konsultacje społeczne oraz uzgodnienia resortowe - ich rezultat nie jest jednak znany.

Inwestorzy mogą mieć powody do obaw. Według dotychczasowych projektów grunty rolne mogą nabywać wyłącznie rolnicy indywidualni, a prawo pierwokupu do spółek posiadających nieruchomości rolne będzie miała Agencja Nieruchomości Rolnych. 

Jakie mogą być tego konsekwencje? Według prawników Schönherr w tym momencie są one trudne do oceny. Zdecydowana większość inwestycji magazynowych i przemysłowych, a także wiele centrów handlowych czy hoteli powstaje na gruntach zakupionych jako rolne. Firmy nie mogą odpowiednio przygotować się do zmian tym bardziej, że ustawa ma wejść w życie najpóźniej do końca kwietnia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • zbyszekn@proprium.pl 2016-01-29 05:25:01
    W sprawie niekonstytucyjności przepisów ustawy przekształceniowej (użytkowania wieczystego) Trybunał uzasadniając naruszenie art. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej (zasadę sprawiedliwości społecznej) Trybunał uznał, że kwestionowane przepisy „wykreowały przywileje majątkowe dla określonych grup podmiotów” powodując jednocześnie uszczuplenie majątku publicznego z założenia służącego zaspokojeniu potrzeb całej wspólnoty. Ciekawym jest, że owego uszczuplenia Sędziowie Trybunału nie dopatrzyli się w przywilejach dla SM i osób fizycznych użytkujących wieczyście grunty przeznaczone na cele mieszkaniowe.


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA