PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Uwaga na nieudane przekształcenie użytkowania wieczystego. Będą konsekwencje

  • Autor: Deloitte
  • 30 paź 2015 13:06

Uwaga na nieudane przekształcenie użytkowania wieczystego. Będą konsekwencje Fot. Fotolia

Nieudane przekształcenie użytkowania wieczystego we własność może przyciągnąć uwagę organu samorządowego, co z kolei może skutkować aktualizacją opłaty rocznej - alarmuje Deloitte.

REKLAMA

Marcowy wyrok Trybunału Konstytucyjnego ws. przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności pozwolił na dokładniejszą analizę przepisów prawa.

Jak tłumaczą eksperci Deloitte, przed wyrokiem wiele podmiotów w poprzednich latach występowało o przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności. Jednorazowa (lub rozłożona na kilka rat) opłata z tego tytułu była z wielu względów atrakcyjna. Przekształcenie pozwalało na uzyskanie szerszych uprawnień do nieruchomości, z reguły koszt przekształcenia (w wypadku nieruchomości o przeznaczeniu komercyjnym) mieścił się w granicach 30-45 proc. wartości nieruchomości. Biorąc pod uwagę, że opłata roczna za użytkowanie wieczyste takich nieruchomości wynosi 3 proc. wartości nieruchomości, przekształcenie szybko się zwracało.

Inna korzyść to m.in. mimo większego, skumulowanego wydatku związanego z przekształceniem; przekształcenie pozwalało uniknąć ryzyka związanego z podnoszeniem opłat rocznych za użytkowanie w przyszłości. Co więcej, zasady określone w ustawie z 2005 roku o przekształceniu prawa użytkowania w prawo własności były w opinii samorządów niekorzystne, głównie z powodu odebrania samorządom autonomii w decydowaniu o własnym zasobie mieszkaniowym. Prawo do przekształcenia przysługiwało bowiem każdemu wnioskodawcy, który spełniał wymagania ustawowe, co powodowało, że samorządy nie mogły co do zasady odmówić dokonania przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności.

Konsekwencje wyroku

Z inicjatywy Rady Miasta Szczecina i Rady Gminy Ustronie Morskie rozpoczęło się w 2013 r. postępowanie przed Trybunałem Konstytucyjnym zmierzające do oceny przepisów omawianej ustawy. W dniu 10 marca 2015 r. TK stwierdził, że rozszerzenie zakresu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności narusza zasady zaufania do państwa i prawa oraz sprawiedliwości społecznej, a także podstawy samodzielności gmin. Wyrok Trybunału Konstytucyjnego wywarł skutek z dniem ogłoszenia, to jest z dniem 17 marca 2015 r.

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA