PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Uwaga na refakturowanie mediów przy najmie lokali komercyjnych

  • Autor: Propertynews.pl
  • 04 wrz 2015 11:22

Uwaga na refakturowanie mediów przy najmie lokali komercyjnych Fot. Fotolia

W dniu 27 sierpnia 2015 r. Naczelny Sąd Administracyjny rozstrzygnął kolejny spór o refakturowanie mediów przy najmie. Dopóki rozliczenia dokonywane są poprzez wynajmującego, obowiązuje wyższa stawka VAT - informuje kancelaria Galt.

REKLAMA

W wyroku z 16 kwietnia 2015 r. Europejski Trybunał Sprawiedliwości orzekł, iż refakturowane koszty mediów, w zależności od okoliczności, mogą być opodatkowane łącznie z umową najmu (stawką 23%), bądź oddzielnie – stawką obniżoną (stawką 8%).

Opodatkowanie stawką obniżoną będzie miało miejsce wówczas, gdy najemca może decydować o zużyciu wody, energii elektrycznej lub energii cieplnej, na podstawie indywidualnych liczników. W przypadku, kiedy z treści umowy najmu wynika, że odrębnie pobierany jest czynsz, a odrębnie należności za media i inne świadczenia (na podstawie odrębnych liczników), te ostatnie nie mogą zostać uznane za element świadczenia jednolitego.

- W dniu 27 sierpnia 2015 r. Naczelny Sąd Administracyjny rozstrzygnął kolejny spór o refakturowanie mediów przy najmie i orzekł, iż w przypadku regulowania opłat za media za pośrednictwem wynajmującego nawet pomimo ich wyodrębnienia w umowie, konieczne jest zastosowanie stawki 23 proc. VAT do całego świadczenia. Istotne jest, że w omawianym wyroku NSA powołał się na orzeczenie TSUE - informuje Łukasz Warmiński, doradca podatkowy, radca prawny, partner Galt TAX.

- Przedmiotowa sprawa, dotyczyła spółki, która wynajmowała lokale użytkowe w galerii handlowej. W umowie najmu odrębnie ustalono czynsz za najem i wyodrębniono opłaty za udostępnianie mediów. Za prąd, wodę czy telefon najemcy mogli rozliczać się bezpośrednio z dostawcami albo przekazywać pieniądze za pośrednictwem spółki. Przedmiotem sporu stały się kwoty przekazywane za pośrednictwem spółki - dodaje Warmiński.

Jak informuje prawnik, NSA uznał, że refakturowanie mediów będzie uznawane za element usługi najmu, jeżeli najemcy korzystają z pośrednictwa wynajmującego przy rozliczeniu mediów. W takim wypadku świadczenia te będą opodatkowane 23 proc. stawką VAT.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA